Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Büyük Derbent köyünde iftar geleneği devam etti

16/03/2024

Meriç ilinin Sofulu belediyesine bağlı Büyük Derbent köyünde 16 Mart Cumartesi akşamı iftar programı düzenlendi.

Meriç ilinin Sofulu belediyesine bağlı Büyük Derbent’te geleneksel olarak düzenlenen iftar yemeğini bu yıl da gerçekleşti. Büyük Derbent köyü ve Kartunça köyü sakinlerinin organizatörlüğünde düzenlene iftarla birlikte, bölge halkının bir araya gelmesine vesile oldu.

Büyük Derbent köyü camisinde verilen iftara sadece Meriç bölgesinden değil Rodop ilinin farklı bölgelerinden de soydaşlar katıldı.

Βüyük Derbent köyündeki iftara Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı din görevlisi Ebubekir Şahin, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Koray Bağdatlı, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneğini temsilen Murat Ahmet, Sofulu Belediyesi meclis üyesi Mehmet Çilingir, Trakya Tarım Kooperatifi Başkanı Erdi Şerif, Meriç Evros İli Din Görevlileri Başkanı Abdurrahim Kuru, Dimetoka Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır, Küçük Derbent Muhtarı Mehmet Bostancı ile çevre köylerden mütevelli heyetleri ve çok sayıda soydaş katıldı.

İftar programında Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal birer selamlama konuşması yaptı. İftar duasını ise Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı din görevlisi Ebubekir Şahin gerçekleştirdi.

Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, iftar programının gerçekleşmesinde emeği geçen Büyük Derbent köyü ve Kartunça köyü halklarına teşekkür etti. Ayrıca Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal’a da katılımlarından dolayı teşekkür eden müftü Şerif son olarak, Batı Trakya’da Ramazan ayı boyunca görev yapan Kocaeli Vaizi Din Görevlisi Ebubekir Şahin’in şahsında Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’na teşekkürlerini iletti.

Şerif sözlerini, “Başta tüm İslam alemi olmak üzere, Batı Trakya Türk Azınlığının Ramazan ayını tebrik eder, herkese hayırlı bayramlar dilerim” diyerek tamamladı.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Ramazan ayının ilk toplu iftar programına katılarak duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İftar programına davetleri için bölge halkına ve bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Başkonsolos Ünal, benzer toplu iftar programlarının İskeçe bölgesinde de gerçekleştirildiğini hatırlattı. Ramazan ayı boyunca benzer organizasyonların, Batı Trakya Türkleri arasında birlik ve beraberliğin pekişmesini sağladığına dikkat çeken Ünal, “Geleceğimiz bu gök kubbe kadar ak olsun, birlik ve beraberliğiniz daim olsun. Ramazan ayı boyunca tüm dualarımızın kabul olmasını diliyorum.” diye konuştu.

İftar programının ardından Başkonsolos Aykut Ünal, Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, ve diğer davetliler soydaşlarla birlikte sohbet etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu