Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Özel üniversiteler, devlet üniversiteleri için bir tehdittir”

08/03/2024

YENİ SOL Milletvekili Hüseyin Zeybek, özel üniversitelerin kurulmasına izin veren yeni yasa tasarısının devlet üniversiteleri için bir tehdit olduğunu belirtti.

Söz konusu yasa tasarısının üniversite eğitimine açık bir tehdit olup Anayasa’nın 16. maddesini doğrudan ihlal ettiğini dile getiren Zeybek, “Söz konusu yasa tasarısı özellikle küçük şehirlerde bulunan üniversitelerin itibarsızlaşmasına yol açacağı gibi, öğrenciler arasında sınıf farkı yaratmanın yanı sıra Devlet üniversitelerinde de öğrenim harcı alma riski yaratmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda taban puanı uygulaması ile Trakya Demokritos Üniversitesine bağlı İskeçe, Gümülcine, Dedeağaç ve Orestiada’daki bölümlerden binlerce öğrenci açıkta kaldı. Bu tarz uygulamalar ne yazık ki sadece özel okullara talebi arttırmaktadır. Hükümetin bugün belli kişilere peşkeş çekmek amacıyla anayasaya aykırı olarak kurulmasına oy verdiği özel üniversiteler, devlet üniversitelerine mezar taşı dikmektedir. Sonuç olarak özel üniversitelerden dolayı tercih edilmeyecek olan küçük şehirlerde bulunan devlet üniversiteleri kısa vadede yerel topluma ekonomik acıdan dramatik sonuçlar doğuracaktır.” ifadelerine yer verdi.

“Hükümet siyah beyaz yaparak büyük yalanlara başvurmuştur” diyen konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Hükümet siyah beyaz yaparak büyük yalanlara başvurmuştur:

Birinci yalan: Yeni Demokrasi Hükümeti, Avrupa’nın tümünde özel üniversitelerin kabul edilir olduğunu öne sürmektedir: Oysa Gerçekte olan: Avrupa ülkelerinde az sayıda özel üniversite vardır ve bunların çoğunda da eğitim kalitesi düşüktür. Avrupada Birleşik Krallık’ta 8, Fransa’da sadece 1 tane özel üniversite bulunmaktadır, Hollanda, Danimarka, İrlanda ve Lüksemburg’da özel üniversite bulunmamaktadır.(eğitim sadece devlet üniversitelerinde verilmektedir)

İkinci yalan: Yunanistan’a özel üniversiteler kurulursa, öğrenciler yurt dışına gitmek yerine kendi ülkelerindeki özel üniversiteleri tercih edeceklerdir.Gerçek şu ki: Yurtdışında eğitim gören yaklaşık 40.000 Yunan vatandaşı öğrencinin yaklaşık olarak 38.000’i yüksek lisans veya doktora eğitimi için orada bulunmaktadır.Yani tartıştığımız yasa tasarısı ile ilgisi olmayan başka nedenlerden dolayı yurt dışında bulunmaktadırlar. Ayrıca izlediği yanlış politikalarla genç bilim insanlarını işsizliğe ve yurt dışına kaçmaya mahkum eden bu hükümet, getirdiği taban puanı uygulaması ile her yıl 20.000 öğrenciyi devlet üniversitelerinin dışında bırakıp eğitim haklarını ellerinden almaktadır. Bununla da gurur duyup çok onurlu bir şey yapıyor gibi davranmaktadır.

Üçüncü yalan: Özel üniversitelerin kurulması “rekabeti” artıracak ve böylece devlet üniversiteleri güçlenecektir: Gerçekte doğru olan: Dünya üzerinde özel üniversitelerin olduğu yerlerde bunlar  çoğunlukla devletin finanse ettiği üniversiteleridir. Olacak olan şu ki, Avrupa kaynaklarından yararlanması gereken devlet üniversiteleri bundan  mahrum kalacak çünkü bunlar artık özel sektöre de yönlendirilecektir. Bunun yanı sıra Yunanistan, AB sıralamasına göre yüksek öğrenim finansmanlarından  yararlanan ülkeler arasında son sırada yer almaktadır.

Dördüncü yalan: Öğrenciler arasında sınıf farkı oluşmayacak, özel veya devlet üniversitesini tercih etmek isteyen öğrenciler eğitim kurumlarına aynı kriterler ile alınacak. Gerçekte doğru olan: Bu da Yeni Demokrasi Hükümetinin gerçek planı ve belli çıkarlara hizmet ettiğini ispatlayan büyük bir yalanıdır. Bugün Y.D.’nin getirdiği yeni yasa tasarısıyla, Atina Tıp Fakültesini tercih etmek isteyen bir öğrencinin üniversite giriş sınavlarında 19.000-19.500 puanlık bir başarıya ulaşması gerekirken, özel üniversitede sadece 9.000 puanla ve on binlerce euro ödeyerek Tıp okuyabilecektir. Yeni Demokrasi hükümetinin “başarı” diye adlandırdığı şey aslında hizmet ettiği belli bir kesime mali çıkarlar sağladığı ve bununla  övündüğü şeydir.

Yeni Sol Partisi olarak bu tasarının geri çekilmesini başından beri talep ettik.

Bu yasa tasarısının mecliste onaylanmasına, uygulanmasına kısaca buna tepki gösteren tüm öğrenci ve üniversite camiasının yanın olduğumuzu belirtmek isterim.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu