Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

AVUKAT DENİZ MEHMET’İN KALEMİNDEN… KADININ TOPLUMDAKİ YERİ

07/03/2024

Kadınlar, yıllarca bir anne, bir eş ve iş hayatında yorulmadan çalışan ve ev ekonomisine katkıda bulunan bireyler olmalarına rağmen, ikinci sınıf varlıklar olarak görüldüler. Ne yazık ki, toplum, kadının dış hayata atılmasına izin vermedi. Böylelikle kadınlarımız, hayata daima bir adım geriden başlamak zorunda kaldılar.

Yıl 2024 olmasına rağmen, kadının toplumdaki yeri, arzu edilen ve olması gereken seviyede değildir. Kadın – erkek eşitsizliği hayatın bir çok alanında olup, kadınlarımızın gerek sosyal gerek ekonomik açıdan gelişimini negatif yönde engellemektedir. Kısacası, eğitim eşitsizliği, iş ortamındaki eşitsizlik, siyasi katılım eşitsizliği verebileceğimiz bazı örneklerdendir.

Kadınların, toplumdaki yerini güçlendirebilmemiz için, hem toplum olarak hem de devlet tarafından, pozitif yönde kararlar alınması gerekmektedir. Eşitsizliğin ortadan kalkması için, destekleyici eğitim programları, toplumun bilinçlendirilmesine yardımcı olacak seminerler, kadın ve erkek eşitsizliğinin önüne geçecek pozitif adımlar, kadınlarımızın toplumdaki yerini arzu edilen seviyeye taşımaya yardımcı olacaktır. 

Özellikle, hamilelikten sonra işsiz kalan kadınlara iş yerlerinde veya devletin bünyesinde özel iş kontenjanı, ekonomik durumu iyi olmayan ve çocuk büyüten kadınlara yabancı dil ve bilgisayar seminerleri, siyasetle ilgilenmek isteyen kadınlara saygı ve onlara destek, işsiz, boşanmış ve şiddete uğramış tüm kadınlara psikolojik destek, çocukları olan tüm kadınlara iş sahası, daha iyi çalışma koşulları, eşi vefat etmiş ve çocuklu annelere her türlü destek ve cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kalkması için her türlü adımın atılması gerekmektedir. Unutmayalım ki, kadın ailenin temelidir. Kadının sosyal statüsünü, daha iyi bir duruma getirmemiz tüm toplumun görevidir. 

Son olarak, tüm zorluklara karşı çocuklarını büyüten, okutan ve yılmadan çalışan kadınların, her türlü şiddete maruz kalmasına rağmen yılmadan hayata tutunan tüm kadınların, ekonomik zorluklara rağmen inadına savaşan tüm kadınların, kadınlar gününü kutlarım.   

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu