Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Azınlık Milletvekilleri Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı

02/03/2024

Batı Trakya’dan Antalya Diplomasi Forumu’na katılan Rodop Milletvekili Özgür Ferhat ve İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, forum kapsamında düzenlenen ‘Barış ve Kalkınmanın Teşvikinde Parlamentoların Rolü’ başlıklı oturuma katıldılar.

TRT World uluslararası haber sunucusu ve muhabiri Jaffar Hasnain’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda ilk olarak İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek sunumunu yaptı.

Dünyada yaşanan siyasi ve soysal olaylara değinen Zeybek, yaşanan gelişmeler karşısında güçlü ülkelerin kendi menfaatleri doğrultusunda kararlar aldıklarını söyledi. Filistin’de yaşanan olayların asla kabul edilemez olduğunu söyleyen Zeybek, dünyanın buradaki yaşananlara seyirci kaldığını söyledi.

“Her tarafta kan var, her tarafta savaş var” diyen Zeybek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu savaşlardan kazananlar da var, Ama bu şekilde barış kazanılmıyor. Biz insanlığın onuru olan barışın tekrar sağlanmasını istiyoruz. Samimi olursak bu barışı temin edebiliriz. Aksi takdirde zayıf insanlar bunun bedelini ödüyor. Bedenimizi, gücümüzü, savaşlarda yok etmek için kullanacağımız yerde refah için her birlikte daha güzel yarınlar için kullanmalıyız.”

Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, siyasi temsil kişilerinin inisiyatif almaları gerektiğini vurguladı. Yunanistan Parlamentosu’ndan bir milletvekili olarak, burada söz almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Her ülkenin kendine göre bakış açısı ve kendine göre menfaatleri olduğunu söyleyen Ferhat dünyada yaşanan kriz ortamına dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Krizler hepimizin kapısını çalabilir. Son yıllarda savaşlar, gıda ve enerji krizleri ve bunun beraberinde gelen fiyatlardaki artışlar, yaşadığımız pandemi olayları ve insani krizler gibi. Bu yaşananlara hepimiz tanık olduk. Şu anda Filistin’de yaşadığımız görüntüleri hiçbir zaman unutmayacağız. Bizler ve parlamenterler artık gerekli inisiyatifi almamız gerekir diye düşünüyorum.”

Son olarak Türkiye – Yunanistan ilişkilerine de değinen milletvekili Ferhat, Aleksis Çipras’ın başkanlığı döneminde her iki ülke ilişkilerinin iyi düzeyde seyrettiğini, ciddi krizlerin yaşanmadığına dikkat çekti.

Oturumu izleyenler arasında Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik -Havacılık- Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Burak Özügergin Dostluk Eşitlik Barış Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği İnsan Hakları Uzmanı Kerem Abdurrahimoğlu yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu