Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İlhan Ahmet’in eşcinsel yasa tasarısı kararına bir tepki de Türkiye’den geldi

23/02/2024

Rodop Milletvekili İlhan Ahmet Batı Trakya Türk Azınlığına yönelik izlediği politikalarla, Azınlığı şaşırtmaya devam ediyor. İlhan Ahmet’in bu tavırları Türkiye’de ulusal basında da yer aldı.

İlhan Ahmet’in bu kararına, bir tepki de Türkiye’de yayımlanan Milliyet gazetesi genel yayın yönetmeni Özay Şendir’den geldi. Şendir, ‘Atina – Ankara hattında kirli gölgeler’ başlıklı yazısında, “…. Son dönemde Yunanlıdan çok Yunanlı olma çabasıyla Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu’nu hedef göstermek gibi işler yaptı.” İfadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz günlerde meclisten geçen eşcinsel yasa tasarısı ile ilgili oylamada ‘evet’ oyu kullanan İlhan Ahmet’in bu kararı, Batı Trakya Türk toplumu tarafından büyük bir şaşkınlık ve tepkiyle karşılandı.

Batı Trakya Türk Azınlığı‘nın dini değerlerini görmezden gelen İlhan Ahmet’in bu kararı, kendisini azınlık nazarında bir kez daha yalnızlığa ittiği görüldü.

Türkiye’de yayın yapan Milliyet gazetesi yazarlarından Özay Şendir, İlhan Ahmet’in azınlık aleyhinde özellikle Türk yunan ilişkilerini de göz önünde bulundurarak bu tavrını kaleme alıp Türk kamu oyununu detaylı bilgi sahibi olmasını sağladığını görüyoruz

Özay Şendir’in bugün (23 Şubat Cuma) kaleme aldığı ‘Atina – Ankara hattında kirli gölgeler’ başlıklı yazısında şu görüşlere yer verdi:

“Yunanistan Başbakanı Miçotakis, akıllı bir adam, Dendias’ı Dışişleri Bakanlığı’ndan Yunanistan’dan çok kendi siyasi hedefleri için çalıştığını fark ettiği için aldı ve siyasi muhataplık konusunda çok alan bulamayacağı Savunma Bakanlığı’na kaydırdı.

Fakat Dendias durmuyor. Atina-Ankara yakınlaşmasının başladığı ilk günden beri sürecin aleyhinde çalışmaya ve konuşmaya devam ediyor.

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Dendias’ın son marifeti şu oldu;

Yunanistan, Türkiye’nin silahsızlandırılması gerektiğini söylediği adalardan birinde tatbikat yaptı.

Türkiye de bu tatbikata havada Notam, denizde Navtex ile cevap verdi.

Yakınlaşma süreci demek sorunları konuşarak çözme çabası demek, o güne kadar ülkeler pozisyonlarını koruyorlar haliyle.

Dendias, önce sorun olacağını bile bile tatbikata izin verdi, Ankara tepki gösterince de, “Türklerle dost olunmaz” naralarına başladı.

Dendias’ın siyasi ihtirası ve amacı belli, yaptıklarına şaşırmıyorum ama ona destek veren PASOK Milletvekili İlhan Ahmet’e şaşıyorum.

İlhan Ahmet, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

Türkiye’nin Yunanistan topraklarında gözü olmadığını en iyi bilen isimlerden birisi olması gerek. Son dönemde Yunanlıdan çok Yunanlı olma çabasıyla Türkiye’nin Gümülcine Başkonkolosu’nu hedef göstermek gibi işler yaptı.

O zaman radarıma girmişti, geçen hafta eşcinsel evliliğe evet dediği için bu kişiyle ilgili şikayet mailleri aldım ama önemsemedim.

Sonuçta Yunanistan’ın milletvekili, dilediği, içine sindirdiği her kararı verebilir, kimse karışamaz.

Ancak İlhan Ahmet’in, Kathimerini’ye verdiği röportajda Dendias ile aynı çizgide buluşması hepimizin hayatını etkileyen bir nokta.

Dolayısıyla burada da sorgulanması kaçınılmaz bir sonuç…

***

Milliyet olarak Türk-Yunan yakınlaşmasına katkı sağlamak adına Kathimerini başta olmak üzere Atina’daki dostlarla çalışmaya devam ediyoruz.

Atina’da da, burada da sürece inanmayan insan sayısı az değil.

Sürece inanmamak başka şey, kişisel menfaatler adına süreci baltalamaya çalışmak başka bir şey…

Bizim barışı konuşma, temiz suyu koruma ve çoğaltma çabamıza, Dendias ve İlhan Ahmet gibilerin sözleri iki damla olmaya devam edecek.

Tarih herkesi layık olduğu şekilde yazacak sonuçta…”

Milliyet gazetesi yazarı Ozay Şendir’in yazısının tamamını şu linkten okuyabilirsiniz:

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/ozay-sendir/atina-ankara-hattinda-kirli-golgeler-7082815

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu