Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Türk Birliği’nden Ankara gezisi

19/02/2024

İskeçe Türk Birliği (İTB) 16 – 18 Şubat tarihlerinde Ankara’ya Kültür Gezisi düzenledi. İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu başkanlığında İTB yöneticileri, kurs öğretmenleri ile öğrenciler, kadınlar kolu yöneticileri ve üyelerden oluşan toplam 95 kişilik heyet, Ankara’da ziyaretler gerçekleştirdi, tarihi ve turistik yerleri gezdi.

İskeçe Türk Birliği ekibi 16 Şubat Cuma günü ilk olarak Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanlığını ziyaret etti. Heyet, YTB’deki Dr. Sadık Ahmet Salonu’ndaki “Balkanlar” konulu sergiyi gezdi ve kurum hakkında bilgilendirildi. İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri burada YTB Başkanı Abdullah Eren’le görüştü. Görüşmede karşılıklı hediye takdimi gerçekleşti.

İTB yöneticilerinden oluşan bir heyet daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret etti. İTB Başkanı Ahmetoğlu ve dernek yöneticileri Bakanlıkta Genel Müdür, Büyükelçi Burak Özügergin’le bir araya gelerek bir süre görüştü.

İTB kafilesi daha sonra el sanatları ve geleneksel sanatlar alanında yıllarca çalışmalara imza atan Ankara Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret etti. Heyet burada Enstitü tarafından yapılan çalışmaları yakından görme fırsatı buldu. İTB heyeti, Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Ahsen Hıdıroğlu’ndan ve enstitü yetkililerinden yapılan faaliyetler hakkında bilgi aldı.

İskeçe Türk Birliği (İTB) olarak Ankara’ya gerçekleştirdiğimiz Kültür Gezisi çerçevesinde 17 Şubat Cumartesi günü ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti. İTB heyeti, rehber eşliğinde Anıtkabir’i gezdi. Heyet Anıtkabir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. Dernek başkanı Ozan Ahmetoğlu, Anıtkabir elektronik anı defterini imzaladı.

İTB heyeti daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi, Birinci Meclis ile müze ziyareti ve şehir turu gerçekleştirdi.

Geziyle ilgili İTB’den yapılan açıklamada, “İskeçe Türk Birliği’nin Ankara Kültür Gezisi, 18 Şubat Pazar günü Hacı Bayram Veli Camii ve Ankara Kalesi ziyaretiyle tamamlandı. İTB Kafilesi aynı geç saatlerde Ankara’dan İskeçe’ye döndü. İskeçe Türk Birliği olarak Ankara gezimizde heyetimize gösterilen misafirperverliğe teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu