Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Yerapetridis Filistinli mevkidaşı Maliki ile görüştü

15/02/2024

Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetridis ile Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile Atina’da bir araya geldi.

Daha sonra her iki bakan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Yerapetridis ile önceden de birçok kez bir araya geldiklerini ve bölgede adalet, istikrar ve barışın sağlanması yönünde bir işbirliği için karşılıklı güvene sahip olduklarını belirten Maliki, istikrara ulaşmak için göreceli de olsa adalet ve barışın sağlanması gerektiğini vurguladı.

Maliki, Gazze’deki felaketin sona ermesi, insani yardımın bölgeye ulaşması, insanların can güvenliğinin sağlanması için çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Filistin halkının can güvenliğinin önemli olduğunun ve bunun küçümsenemeyeceğinin altını çizen Maliki, Filistinlilerin can güvenliğinin bölgesel bir sorun olarak düşünülemeyeceğini kaydetti.

Maliki, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 132’nci gün olduğuna dikkati çekerek, bu saldırıların 23 binin üzerinde kişinin hayatını kaybetmesine ve 70 binin üzerinde insanın yaralanmasına yol açtığını hatırlattı.

“(GAZZE) KİMSENİN YAŞAYAMAYACAĞI BİR BÖLGE HALİNE GELDİ”

Maliki, Gazze’deki altyapının İsrail saldırıları sonucu tamamen yok edildiğini belirterek, “Kimsenin yaşayamayacağı bir bölge haline geldi. (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu’nun Gazze’ye saldırıları sürdürmesinin sebebi budur. Biz bu savaşın sona ermesi için gerçek bir çaba sarf ediyoruz. İsrail’in Refah’a saldırıda bulunmaması için çabalıyoruz. Şu an Refah şehri tehlike altında.” dedi.

ABD, İngiltere ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladığı yaptırımların Filistin’i cesaretlendirdiğini dile getiren Maliki, bu krizden çıkmak için siyasi bir çözüm bulunmasının ve savaşın sonlandırılmasının, insani yardımın Gazze’ye ulaştırılması ve insanların yerlerinden edilmesinin durdurulması için bir fırsat oluşturulmasının şart olduğunun altını çizdi.

Maliki, 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini, Filistin yönetimi olarak buna hazır olduklarını kaydetti.

“SALDIRILARIN REFAH BÖLGESİNE YAYILMASINDAN DA ENDİŞE DUYUYORUZ”

Bugünkü görüşmenin büyük bir kriz ortamında gerçekleştiğini vurgulayan Yerapetritis de Yunanistan’ın Gazze’deki gerginliğin derinleşmesinden ve bu gerginliğin Batı Şeria, Güney Lübnan, Suriye ve Kızıldeniz’e sıçramasından duyduğu kaygıyı dile getirdi.

Yunan Bakan, “Tabii ki saldırıların Refah bölgesine yayılmasından da endişe duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Yerapetritis, Yunanistan’ın ilk baştan beri düşmanca tavırların durdurulması, rehinelerin serbest bırakılması, Gazze’ye insani yardım ulaştırılması amacıyla insani koridorlar açılması ve Gazze’deki altyapının yeniden oluşturulmasından yana bir görüş içinde olduğunu anlattı.

Yunanistan’ın Hamas’ı Filistin halkının temsilcisi olarak görmediğini belirten Yerapetritis, Filistin halkının kendi topraklarından uzaklaştırılmasının kabul edilemeyeceğini ve yurtlarında kalması gerektiğini kaydetti.

Yerapetritis, Yunanistan’ın 1967 öncesi sınırlar temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletiyle iki devletli çözümden yana olduğunu anımsattı.

Bu çözümün sadece Filistinliler için değil, bölgesel istikrar ve İsrail için de faydalı olacağının altını çizen Yerapetritis, bölgenin insani yardım ihtiyacına da dikkati çekti.

Yerapetritis, birkaç gün önce Yunanistan’ın Gazze’ye 20 ton insani yardım gönderdiğini de aktararak, Filistinli yetkililerle bölgede hastaneler oluşturulması için işbirliğine de hazır olduklarını söyledi.

Uluslararası toplumun hep birlikte ve acilen müdahalede bulunması gerektiğini vurgulayan Yerapetritis, bölgede barışın sağlanması için diplomasinin başarılı olması gerektiğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu