Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Milletvekili Zeybek Bakanlık kararının yayınlanmamasına tepki gösterdi!

13/02/2024

Yeni Sol Partisi İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Tarım ve Gıda 2014-2022 5.2 numaralı tedbir kanununun uygulanmasına yönelik ilgili bakanlık kararının yayınlanmamasına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili Tarım ve Gıda Bakanlığına soru önergesi sunan milletvekili Zeybek, ortak bakanlık kararının yayınlanmamasına, “Hem Meriç – Evros hem de Tesalya bölgesinde afetlerden etkilenen üreticilere ve besicilere yönelik alay ve yalanların daha fazla sürdürülemez” sözleriyle tepki gösterdi.

Milletvekili Zeybek konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından 10/10/2023 tarihinde yapılan duyuruda, 2014-2022 5.2 no’lu tedbir kanununun uygulanması sonucunda, başvuruda bulunan hayvan besicilerinin faaliyetlerine yeniden hızlı bir şekilde başlamaları amacıyla hem besi hayvanı alımı hem de tesislerini yenilemeleri için finanse edileceklerini duyurmuştu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, söz konusu önlemin tesislerin tadilatı dışında yeni tesislerin inşa edilmesine ve hayvan alımına yönelik olduğu belirtildi, hatta programın hiçbir geri ödeme talebi olmadan tamamen devlet desteği doğrultusunda gerçekleşeceğini belirtmişti.

8/11/2023 tarihinde 5.2’no’lu tedbirin, hem Meriç – Evros bölgesi hem de su baskınlarından zarar gören Teselya bölgesinde uygulanacağını belirtmiş, bunun da bölgedeki hayvan besicilerinin faaliyetlerine tekrar başlamalarını amaçladığı ve yasal izinleri olan tüm tesislerin yenilenmesine olanak vererek %100 oranında devlet desteği uygulanacağını, hatta en yakın zamanda ilgililerin başvurularını yapabilmeleri için gerekli bilgilerin verileceği açıklamasında bulunmuştunuz.

6/12/2023 tarihinde “ELGA, Bakanlık ve Pireos Bankasının prosedürleri tamamlamak amacıyla işbirliği içerisinde olduğu ve yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini belirttiniz.

•Hem Meriç – Evros hem de Tesalya bölgesinde afetlerden etkilenen üreticilere ve besicilere yönelik alay ve yalanların daha fazla sürdürülemeyeceğinden.

•Söz konusu tedbirin uygulanmasındaki gecikmeler hayvancılık faaliyetinin yürütülmesine engel teşkil ettiğinden.

•Siz kendiniz “Kaybedilecek bir günümüz bile yok” açıklamasında bulunduğunuzdan.

•Henüz ilgili ortak Bakanlık kararı bile yayınlanmadığından.

Sayın Bakana sorulur?

1.İlgili ortak Bakanlık kararının yayınlanmasındaki engelin sebebi nedir?

2.İlgili tedbir kararının (5,2) uygulanmasına ilişkin kesin zaman çizelgesi nedir?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu