Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Miri’de zeytin üreticileri eylem düzenledi

08/02/2024

Dedeağaç’ın Miri bölgesindeki zeytin üreticileri eylem düzenledi.

2023 yılının yaz ayında bölgede meydana gelen büyük yangın felaketi sonrasında, taleplerini iletmek üzere bir araya gelen zeytin üreticileri, Dedeağaç’ta traktörüleriyle eylem gerçekleştirdiler.

Eylemcilerin Miri’den başlattıkları yürüyüşte ilk durağı Dedeağaç Belediye binası olurken, ardından Doğu Makedonya Trakya Bölge Başkanlığı temsilciliği binası oldu.

Zeytin üreticilerinden oluşan eylemcilerin talepleri maddeler halinde şu şekilde sıralandı:

-Yanan her zeytin ağacı için derhal 50 euro avans verilmesi ve denetlemenin Mayıs 2024 sonuna kadar ELGA seviyelerinden yapılması ve miktarın 100 avronun üzerinde olması gerekiyor.

-2021 yılındaki don olayı nedeniyle tazminatın ELGA tarafından her ağaç başına verilmesi

-Gelir kaybı nedeniyle yanan her zeytin ağacına (Ocak 2025’ten itibaren) dört yıl üst üste 30 euro tutarında ödeme yapılması.

-Tarım makineleri, depolar, sondajlar, lastikler ve benzeri ekipmanlarda ortaya çıkan zararlar için devlet yardımlarından (hayvancılık yapan çiftçiler ve Tesalya’da olduğu gibi) parça parça değil %100 doğrudan ödenmesi ve arazinin eski haline getirilmesi için gerekli hafriyat işleri için ilave destek verilmesi.

-Zeytin değirmenler ve küçük tarım işletmeleri gibi zeytin sektöründeki işletmelere destek verilmesi.

-Tarımsal elektrikte kilovat saat başına 7 sent tavanı uygulanması.

-Miri bölgesinde yapılacak yeni zeytin ağacı dikimlerinin sadece yerel Miri (Makri) çeşidi ile yapılması ve devlet tarafından sertifikalı Makris çeşidi fidanların olması.

-Genç çiftçilere, yangından etkilenen bölgelerdeki üreticilere, iyileştirme programlarına katılımlarını sağlam için gerekli desteğin verilmesi.

-Son olarak, yaşanan sorunları daha hızlı aşmak ve zeytinlerin yeniden daha verimli hale getirmek için uzman kişileri bilgi vermek üzere bir araya getirmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu