Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Sadık Ahmet” filmi OSCAR aday adayı gösterildi

03/02/2024

Batı Trakya Türkleri’ninin merhum lideri Sadık Ahmet’in konu edildiği TRT ortak yapımı “Sadık Ahmet” filmi 2 Şubat Cuma günü gösterime girdi.

Yapımcı şirket MCG Film Medya’dan yapılan açıklamada, filmin Akademi Ödülleri Aday Adaylığı (OSCAR Ödülleri) ön şartları gereğince yalnızca 7 gün vizyonda kalacak şekilde 2 Şubat 2024 tarihinde vizyona girdiği belirtildi.

Yapımcı şirket söz konusu aday adaylığı sürecinin tamamlanmasının ardından “Sadık Ahmet” filminin Haziran ayı içerisinde yeniden vizyona gireceği kaydedildi.

Konuyla ilgili MCG Film’den yapılan açıklama şöyle:

“Sadık Ahmet filmimiz Akademi Ödülleri Aday Adaylığı (OSCAR Ödülleri) ön şartları gereğince ‘yalnızca 7 gün’ vizyonda kalacak şekilde 2 Şubat 2024 tarihinde vizyona girmiştir. Lozan Barış Anlaşmasının Türkiye Cumhuriyetimize emaneti olan Batı Trakya Türklerinin, Yunanistan sınırları içerisinde uzun yıllar boyu uğradığı haksızlıklar ve bu haksızlıklara karşı mücadele eden merhum Doktor Sadık Ahmet’in hayatını anlatan filmimiz, uluslararası kavram üstünlüğü, evrensel insan hakları, dünya barışı ve eşit vatandaşlık konularında hem devletimiz hem de dün tüm dünya mazlumları açısından ciddi önem arz etmektedir.

TRT Ortak Yapımı olan filmimiz için, sektörümüzün çok kıymetli Anadolu Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği, Sinema Oyuncuları Meslek Birliği, Belgesel Sinemacılar Birliği, Film Yapımcıları Meslek Birliği, Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Televizyon ve Sinema Oyuncuları Derneği, Film Yönetmenleri Derneği, Senaryo Yazarları Derneği, Sinema Emekçileri Sendikası, Sinema Yazarları Derneği, Sinema Oyuncuları Derneği ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğümüz temsilcilerinden oluşan Sanatsal Etkinlikler Komisyonu tarafından uygun ve yeterli görüldüğü taktirde Haziran ayı içerisinde En İyi Uluslararası Film alanında Akademi Ödülleri için Türkiye Cumhuriyeti’nde aday adayı olarak başvurumuzu yapacağımızı bildiriyoruz. Başvuru sürecinin tamamlanması akabinde filmimiz hem ülkemizde hem de yurtdışında uzun bir vizyon sürecine tekrar girecektir saygıyla duyurulur.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu