Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

BTTDD İzmit Şubesi 29 Ocak Milli Kimlik Ve Direniş Günü Anma etkinliği düzenledi

29/01/2024

Türkiye’de yaşayan Batı Trakya Türklerinin çatı kuruluşu olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, (BTTDD) 29 Ocak Milli Direniş ve Toplumsal Dayanışma Günü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi.

BTTDD İzmit Şubesi tarafından her yıl düzenlenen Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü Anma etkinlikleri bir anma programı gerçekleştirildi. Progrma Batı Trakya’dan Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet ve kızı Funda Sadık Ahmet ve İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa katıldı. Ayrıca programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın olmak üzere, diğer parti temsilcileri de katılım sağladı. Anma programının ardından Batı Trakyalılar kortej halinde Fevziye Camii’nde bulunan anıta yürüdü.

“KURUMLARIMIZ KAPATMA KARARI ALINMIŞTI”

BTDD İzmit Şubesi Başkanı Yüksel Öztürk,etkinliğin açılış konuşmasında, “Bugün burada sizlerle vatandaşı olduğu Yunanistan’ın kalkınması için çaba sarf eden, huzur ve refahın bozulmasına yönelik her türlü olumsuzluklardan kaçınan, anavatanı Türkiye için ise dilinden duasını eksik etmeyen Batı Trakya Türk Azınlığı ve bu azınlığın onur mücadelesi olarak tarihe geçen 29 Ocak Toplumsal Dayanışma ve Milli Direniş Günü dolayısıyla toplanmış bulunmaktayız. Değerli dostlar, bundan tam 36 yıl önce Yunan mahkemesi “Batı Trakya’da Türk Yoktur” iddiası ile tabelalarında Türk ibaresi geçtiği için azınlık kurumlarımızı kapatma kararı almıştı.” ifadelerine yer verdi.

“YAPILAN ŞİDDETİ UNUTMUYORUZ

Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bugün buradan toplumsal dayanışma ve milli direniş anma ünü etkinlikleri nedeniyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. 29 Ocak 1988 Batı Trakya Türkleri için sadece bir tarih değil dayanışmanın milli mücadelenin de tarihidir. Bu özel günü anmak için kardeşlerimize yapılan şiddeti de unutmuyoruz. Dr. Sadık Ahmet sadece bir lider değil aynı zamanda bir misyonerdi. Türk halklarının hakkını korumak için verdiği mücadelede Batı Trakya Türklerinin mücadelesine örnek olmuştur. Türk olmak suç ise bende türküm ve öyle kalacağım. Doktor Sadık Ahmet’in Türkler için verdiği mücadeleyi tekrar anıyorum.”

“KENDİ ARZULARINA GÖRE PASİFİZE ETTİLER”

Anma programına Batı Trakya’dan katılan İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, “20 Ocak önemli tarihi bir an. Neden önemlidir bizim için 29 Ocak? O dönemin ruhu bu döneme hala yansımaya devam ediyor. Her bölgede her toplumda olduğu gibi kuruluşlarımız var. Bu derneklerin isminde Türk kelimesi var diyerek kapatıyorlar. Nedense Batı Trakya’da Türk yoktur diyorlar. Bu 1983’de oluyor. Müftülüklerimiz uluslararası anlaşmalara bağlı olarak çalışıyor. Yunan Devleti kendi kafalarına göre kanun hükmüne göre Lozan Antlaşmasını görmezden gelerek hükümleri kendi arzularına göre bizi pasifize etmeye başladılar.” diye konuştu.

“NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın konuşmasında, “Biz hepimiz Türk’üz ve bu Türk’lükle gurur duyuyoruz. Sadık Ahmet’in de dediği gibi Türk olduğum için beni hapse götürüyorlar. Ne mutlu Türk’üm diyene! Kimsenin bu Türk’lükten anladıkları insanların alt kimlikleri değildir. Zamanında Fatih Sultan Mehmet Han, İstanbul’u feth ettiğinde ona Türk’lükten çık Hristiyanlığa gir diyor. Az önce hocam da dedi, Türk’ler müslüman kimliğini temsil ediyor. Bu üst kimlik bizi biz yapıyor. Baba tarafım Gürcü, anne tarafımın bir tarafı Arnavut. Anneanemde Türk. Ben şimdi neyim? Şimdi onun dedeleri de Bulgaristan’dan gelmişler. Bizim çocuklar ne o zaman? Hepimiz Adem’in ve Havva’nın evlatlarıyız. Milletimizin yeryüzünde yaptıkları ile de gurur duyuyoruz.” görüşlerine yer verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu