Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Özay Şendir Kathimerini’ye, Papahelas Milliyet’e yazdı

15/01/2024

Türkiye ve Yunanistan’dan iki gazetesi bir iş birliğine imza attı. Buna göre, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Özay Şendir Kathimerini Gazetesi’inde bir yazı kaleme aldı. Kathimerini Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aleksis Papahelas ise Milliyet’te bir yazı yazdı.

Türkiye ve Yunanistan’ın diplomasi haberciliğinde en saygın iki gazetesi tarihi iş birliğine imza attı. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Özay Şendir Kathimerini Gazetesi’inde konuk yazar olarak bir yazı kaleme alırken, aynı gün Kathimerini Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aleksis Papahelas’da Milliyet’te konuk yazar olarak yazı yazdı.

İstanbul ve Atina’da düzenlenen Türk – Yunan Medya ve Akademi Forumu toplantılarında yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı ve ilk adım atıldı.

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Özay Şendir, Kathimerini Gazetesi’inde konuk yazar olarak bir yazı kaleme alırken, aynı gün Kathimerini Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aleksis Papahelas’da Milliyet’te konuk yazar olarak yazı yazdı.

Şendir ’Bir Türk, İki Atina’ başlıklı yazısında Yunanistan ve Türkiye benzerliklerine dikkat çekti ve “Hayatlarımızın kesiştiği yerler sadece şarkı, sadece cacık ya da baklava değil. Türk ve Yunan halkı askeri darbelerden, asker destekli hükümetlerden çok çekti. Bu uğurda çok bedeller ödedi.” sözlerini kullandı.

Şendir yazısında “Bizim yakada darbelerin arkasındaki el ile sizin yakada darbelerin arkasında el hep aynı çıktı. Bu bilgi bile çok şey söylemeli bize” ifadelerine de yer verdi.

Papahelas ise yazısında “2024 yılı, Yunanistan ve Türkiye’nin ilişkilerinin gelişmesi için bir aşamaya girmeleriyle başlıyor. ‘Sağlam rakipler’ kadar sağlam dostlar da olabileceğimizi kanıtladık” dedi ve “Coğrafyanın ve bazen de tarihin esiri olduğumuz için, kaderlerimiz kaçınılmaz olarak birbirine bağlıdır” ifadelerini kullandı.

İş birliği bundan sonra da iki gazetenin yazı işleri ortak gündem toplantısı ile devam edecek. Ortaklaşa olarak Barış Ödülü Töreni düzenlemek için görüşmeler yapılacak ve Kathimerini 200 sayfalık lezzet ekinde, Türkiye’nin bir bölgesinin mutfak tatlarını anlatan haber çalışması yapacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu