Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Kuzey Makedonya’da Türkiye Mezunları Buluşması düzenlendi

27/12/2023

Kuzey Makedonya’da düzenlenen Türkiye Mezunları Buluşması’nda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren “Dünyanın neresine gidersek gidelim Türkiye’ye müzahir, bireysel olarak da Türkiye’yi takip eden topluluklar olduğunu görüyoruz. Bu, Türkiye’nin hem en büyük kazancı hem de en büyük sorumluluğu” dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Türkiye Mezunları Buluşması düzenlendi.

Programda konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde dış politikamızın, klasik diplomasi araçlarının yanı sıra eğitim ve kültürel diplomasi, sosyal kalkınma yardımları gibi çok farklı alanlardaki araçlardan da yararlanarak, ülkemizin tarihi-kültürel mirasının gerektirdiği biçimde yeniden atılıma geçtiğini ifade etti. Eren, son dönemlerde ise Türkiye’de kurulan YTB, Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü gibi kurumların Türkiye’nin gönül coğrafyasına uzanan elleri olduğunu söyledi.

Gönül coğrafyasının Türkiye’ye has bir tabir olduğunu anlatan Eren, “Dünyanın neresine gidersek gidelim Türkiye’ye müzahir, bireysel olarak da Türkiye’yi takip eden topluluklar olduğunu görüyoruz. Bu, Türkiye’nin hem en büyük kazancı hem de en büyük sorumluluğu” dedi.

Dünyada 35 Türkiye Mezun Derneği bulunduğunun altını çizen Eren, dört sene içerisinde 130’dan fazla mezun buluşması yaptıklarını kaydetti.

Türkiye’de 180’e varan ülkeden öğrencinin eğitim gördüğüne dikkat çeken İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan ise, Türkiye’deki burslu öğrenci sayısının 300 bini aştığını söyledi.

Konuşmasında Filistin’de yaşanan saldırılara da değinen Erdoğan, işgal altındaki Filistin topraklarında insan haklarının yerle bir edildiğini aktararak, Batı’nın bütün değer paradigmalarını ayaklar altına aldığını kaydetti.

Türkiye’nin karşılık beklemeden yardımlar yaptığını sözlerine ekleyen Erdoğan, “Sadece yurt dışındaki Türkler ve akraba toplulukların yaşadığı coğrafyalarda değil, onun dışındaki coğrafyalarda da yaptığımız birçok insani yardımlar var. Kurumlar, yetimhaneler, iktisadi kalkınma projeleri karşılık beklenmeden yapılıyor. Türkiye bunları bir karşılık bekleyerek yapmıyor ve Batı’dan ayrıştığı yer de bu” dedi. Erdoğan, Türkiye Mezunlarının gerek Kuzey Makedonya’da gerek bölgede çok iyi yerlere gelmesi temennisinde bulundu.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök de şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı. Sekizkök, köklü tarihi ve beşeri bağlarımızın bulunduğu Kuzey Makedonya’da ve diğer Balkan ülkelerinde gençlerin iyi bir eğitim alarak hayata hazırlanmalarını teşvik etmenin Türkiye’nin öncelikleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Programda Türkiye mezunu Ekrem Destanov, Velika İvkovska ve Metin İzeti de birer konuşma yaptı.

Etkinliğe YTB Başkanı Abdullah Eren, İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Kuzey Makedonya’daki Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve Milletvekili Beycan İlyas, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç ve ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile Türkiye mezunları katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu