Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı Trakya Türk Azınlığının durumunun iyileştirilmesini istedi

07/12/2023

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin 5’inci toplantısı kapsamında resmi ziyarette bulunduğu Atina’da Başbakan Kiryakos Miçotakis ile Maksimu Sarayında bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis, ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın toplantısında Batı Trakya Türk Azınlığına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yunanistan’daki Türk Azınlığı ve ülkemizdeki Rum Azınlığı, beşeri ve kültürel zenginliğimizin yapı taşlarıdır. Azınlıkların huzur ve refahının artması ilişkilerimizi olumlu yönde etkileyecektir. Batı Trakya Türk Azınlığının durumunda uluslararası hukukun gerektirdiği iyileştirmelerin yapılması yönündeki beklentilerimizi ifade ettim.” diye konuştu.

Erdoğan’ın Türk azınlıktan bahsetmesi üzerine basın toplantısında yeniden söz alan Başbakan Miçotakis, Trakya’daki azınlığın “Müslüman Azınlık” olarak tanımlanmasının Lozan Antlaşması tarafından belirlendiğini söyledi.

Trakya’nın kendisi için “uyum içinde birlikte yaşamanın bir örneğini” teşkil ettiğini söyleyen Miçotakis, Müslüman vatandaşların eşit fırsatlara sahip olmaları için mücadele ettiklerini ifade etti.

“Uyumlu bir arada yaşama atmosferini sağlamak ve güçlendirmek bizim sorumluluğumuzdur.” diyen Miçotakis, Yunan hükümetinin bu yönde çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Foto: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu