Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

EYP kabine üyelerine akıllı telefon uygulamalarıyla yapılan konuşmalara güvenilmemesi konusunda uyardı

05/12/2023

Yunanistan İstihbarat Teşkilatı (EYP) kabine üyelerine ve üst düzey devlet yetkililerine, akıllı telefonlardaki uygulamalar üzerinden yapılan konuşma ve mesajlaşmaların güvenli olmadığı konusunda bir uyarı gönderdiği ileri sürüldü.

Kathimerini gazetesinin haberine göre, Yunanistan İstihbarat Teşkilatı, hükümet üyelerini ve üst düzey devlet yetkililerini uyaran yazı gönderdi.

Yazıda, “Cep telefonlarınızdaki bilindik uygulamalarla yaptığınız görüşmeler güvenli değildir.” ifadesi yer aldı.

Gazetenin isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalardan yapılan konuşmalar ve mesajlaşmaların güvenilir kabul edilmemesi gerektiği belirtilen uyarıda, hassas konuların bu uygulamalar üzerinden konuşulmaması gerektiği vurgulandı.

2022’de gazeteci Thanasis Kukakis’in cep telefonunda casus yazılım programı “predator” tespit edildikten sonra “dinleme skandalı” gündeme gelmişti.

Basında çıkan haberlerde, içlerinde eski Başbakan Andonis Samaras, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros’un da bulunduğu çok sayıda siyasetçi, bürokrat, gazeteci ve iş insanının telefonlarının dinlendiği ileri sürülmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu