Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Habipoğlu: “Yunanistan, ulusal azınlığını tanımayan tek AB ülkesi”

30/11/2023

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Yunanistan’ın, ulusal azınlığını tanımayan tek Avrupa Birliği (AB) ülkesi olduğunu belirtti.

Habipoğlu, Yunanistan’ın, Arnavutluk’taki Yunan ulusal azınlığına mensup seçilmiş belediye başkanının hapiste tutulmasını gerekçe göstererek, Arnavutluk ve Avrupa Birliği (AB) arasında üyelik müzakerelerinin başlamasını engellemesine yönelik haberlerle ilgili bir açıklama yayımladı.

Yunanistan’ın, Arnavutluk’taki Yunan azınlığına gösterdiği hassasiyeti, kendi topraklarında yaşayan Batı Trakya Türk azınlığına karşı göstermemekle eleştiren Habipoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“AB’ye üye olmak isteyen Arnavutluk’taki 9 ulusal azınlık arasında nüfus olarak en büyüğü olan Yunan azınlıkla ilgili meseleler haliyle Yunan basınında da hassasiyetle takip ediliyor. Yunan azınlığın Yunanca öğretim verilen anaokulu, ilkokul/ortaokul ve liseleri var. Öte yandan 1981’de AB’ye üye olmuş, demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden ülkemiz Yunanistan, bu topraklarda yüzyıllardır yaşayan Batı Trakya Türk toplumunun varlığını inkar ediyor. Arnavutluk’taki Yunan azınlığın insan ve azınlık haklarının korunup geliştirilmesini yakından ve dikkatle izleyen ülkemiz, kendi sorumluluğu altında olan toplumumuzun haklarını yıllardır ihlal etmekte beis görmüyor, üyesi olduğu AB değerlerini hiçe sayıyor. Ülkemiz, ulusal azınlıkları tanımayan tek AB ülkesi! Bu mu adalet; bu mu uluslararası hukuka, AB temel hak ve özgürlüklerine saygı; bu mu demokrasinin beşiği olmak?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu