Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İskeçe Türk Birliği’nden Strazburg’a çalışma ziyareti

23/11/2023

İskeçe Türk Birliği (İTB), Avrupa Konseyi’nin merkezi Strazburg’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve İTB Hukuk Danışmanlarından Avukat İlker Çavuşoğlu, 20 – 23 Kasım 2023 tarihlerinde İTB ve “Bekirusta Davalar Grubu”ndaki diğer Türk azınlık dernekleriyle ilgili Yunanistan tarafından uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının takibi için Fransa’nın Strazburg kentinde temaslarda bulundu. Çalışma ziyareti, Aralık ayında gerçekleştirilecek olan ve uygulanmayan AİHM kararlarının da gündeme gelmesi beklenen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde gerçekleştirildi.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Avukat İlker Çavuşoğlu, İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin AİHM’nde kazandıkları, ancak Yunanistan tarafından 15 yıldır uygulanmayan kararlarıyla ilgili olarak AİHM Kararları İcra Dairesi, Avrupa Konseyi Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı Başkanlığı ve Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin Daimi Temsilcilikleriyle görüşerek, Batı Trakya Türk azınlık derneklerinin maruz kaldığı mağduriyeti ve konuyla ilgili son gelişmeleri aktardı. Görüşmelerde AİHM kararlarının uygulanmasıyla ilgili talep ve beklentiler bir kez daha Avrupa Konseyi organlarına ve daimi temsilciliklere iletildi.

Strazburg’da yapılan temas ve görüşmelerde İskeçe Türk Birliği ve Batı Trakya’daki Türk dernekleri hakkında AİHM kararlarının Yunanistan tarafından 15 yıldır uygulanmaması sebebiyle yaşanan mağduriyet bir kez daha anlatıldı. Görüşmelerde, AİHM kararlarının uygulanmamasıyla ilgili durumun kalıcı hale gelmesinin yeni mağduriyetler ve sorunlara neden olduğu vurgulandı. Yapılan temaslarda konuyla ilgili olarak yaşanan son gelişmeler de ele alındı. İskeçe Türk Birliği heyeti, “Bekirusta Davalar Grubu” olarak adlandırılan Batı Trakya Türk azınlık davalarıyla ilgili AİHM kararlarının Yunanistan tarafından tam ve eksiksiz uygulanması talebini bir kez daha dile getirdi.

İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Hukuk Danışmanı İlker Çavuşoğlu, Strazburg ziyaretinde Türkiye’nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nurdan Bayraktar Golder ve çalışma ekibiyle de görüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu