Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Biz düşmanları azaltalım, dostları çoğaltalım istiyoruz”

20/11/2023

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti sonrasında uçakta yaptığı açıklamalarla hem Almanya ziyareti, hem de son gelişmeleri değerlendirdi.

Erdoğan Almanya-Türkiye ilişkileri ile Filistin’de yaşanan insanlık dramı hakkında açıklamalarda bulunurken, Türk-Yunan ilişkilerine de değindi. Erdoğan Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin daha iyi olması temennisinde bulundu.

Başbakan Kiryakos Miçotakis’in, yaptıkları görüşme sonrası, “Türkiye ile işbirliği şart” açıklaması ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Yunanistan ziyareti hatırlatılarak, sorunların çözümünde ve işbirliğinde sürpriz bir adım olup olmayacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yapacağımız işbirliği konferansıyla bunları konuşacağız. Temenni ederim ki aynen dediği gibi olur ve Yunanistan’la ilişkilerimiz daha iyi bir noktaya ulaşır. Yeni bir süreci temennim odur ki inşallah başlatırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Düşmanları azaltmak ve dostları çoğaltmak istediklerinin altını çizen Erdoğan, “Bölgenin iki önemli ve komşu ülkesi olarak çıkarlarımızın aynı doğrultuda olması gayet normal. Bazı konulardaki görüş ayrılıklarımızı, diyaloğu önceleyerek çözüme kavuşturabiliriz. Bölge ülkeleri olarak meseleye rant ve pazar mantığıyla yaklaşan üçüncü ülkeleri sürecin dışında tutarsak, çözemeyeceğimiz bir sorunumuz yok.” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu