Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

AİHM kararları için Strazburg’ta temaslarda bulunacaklar

20/11/2023

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve Avukat İlker Çavuşoğlu, İskeçe Türk Birliği ve “Bekirusta Davalar Grubu”ndaki diğer Türk azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları için Strazburga gitti.

Strazburg’taki temaslara ilişkin yazılı bir açıklama yapan İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu şunları kaydetti:

“İskeçe Türk Birliği olarak, Yunanistan tarafından uygulanmayan Batı Trakya Türk azınlık dernekleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları için bir kez daha Strazburg’dayız.

Avrupa Konseyi’ne bağlı kurumlar ve Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin Strazburg’daki daimi temsilcilikleriyle görüşmelerimiz oluyor.

Bu çerçevede İskeçe Türk Birliği ve “Bekirusta Davalar Grubu”ndaki diğer Türk azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarının Yunanistan tarafından uygulanmaması nedeniyle devam eden haksızlığın ve mağduriyetin sona ermesi talebiyle, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı öncesinde temaslarda bulunuyoruz.

Talebimiz ve beklentimiz; Yunanistan’ın uluslararası hukuka saygı göstererek, 15 yıldır uygulamadığı Türk azınlık dernekleriyle ilgili AİHM kararlarını uygulaması, İskeçe Türk Birliği ve diğer Türk azınlık derneklerinin yasal statüsünü ve tüzel kişiliğini iade etmesi – tanıması, 1983 yılından bu yana süren haksızlığın, mağduriyetin ve adaletsizliğin sona erdirilmesidir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu