Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Atina’da düzenlenen anma yürüyüşünde Filistin’e destek mesajı verildi

18/11/2023

Atina’daki Politeknik Üniversitesi öğrencilerinin, dönemin cunta yönetimine karşı başlattığı direnişin 50. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen 17 Kasım Anma Yürüyüşü’nde Filistin’e destek mesajı verildi.

Her yıl olduğu gibi Politeknik Üniversitesinin önünden başlayan yürüyüşe katılanların çoğu ellerinde Filistin bayrakları ve İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına son vermesi için mesajların yazılı olduğu pankart ile dövizler taşırken, “Filistin’e özgürlük” sloganları attı.

AA muhabirine konuşan Natasa Komprali, “Bugün diktatörlükten kurtuluşumuzu kutluyoruz. Bugün Filistin için de aynı şeyi talep ediyoruz. Filistin’de işgal bitsin. İnsanlar evlerinde evlatlarıyla barış içinde yaşasınlar. Çocuklar oynasın, okula gitsin.” dedi.

Göstericilerden Yannis Vuçenas, Filistin’e sadece bugün değil yıllardır destek verdiklerini vurgulayarak şu görüşleri dile getirdi:

“Biz Filistin mücadelesinin yanındayız zira (Filistin’in) 1967’deki topraklarına geri dönmesini istiyoruz. Filistin halkı kendi devletinde yaşamak için her hakka sahiptir. Buna hakkı vardır ve buna layıktır. Yanlarındayız ve yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

Geçmiş yıllarda olduğu gibi ABD’nin Atina Büyükelçiliği önünde bitirilmesi planlanan yürüyüş, İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden saldırıları nedeniyle bu yıl İsrail’in Atina Büyükelçiliğine kadar devam etti.

Yunanistan’da 1967’de Albaylar Cuntası yönetime el koyup demokratik hakları kısıtlarken çok sayıda siyasetçiyi cezaevine ve sürgüne göndermişti.

Bu baskılara karşı 14 Kasım 1973’te Atina Politeknik Üniversitesinde başlatılan eyleme cunta yönetimi 17 Kasım 1973’te müdahale etmiş, tanklarla üniversiteye girerek çok sayıda öğrencinin de ölümüne yol açmıştı.

Her yıl 17 Kasım’da bu mücadeleyi ve mücadelede hayatını kaybedenleri anma amacıyla Politeknik Üniversitesinden başlayarak ABD Büyükelçiliğine yürüyüş düzenleniyor.

FOTO: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu