Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Sadık Ahmet” filmi 29 Aralık’ta vizyona girecek

13/11/2023

TRT ortak yapımı “Sadık Ahmet” filmi, Batı Trakya Türklerinin mücadelesini dünyaya duyuran Dr. Sadık Ahmet’in hayat hikayesini beyazperdeye taşıyacak.

İstanbul’da bir otelde düzenlenen basın toplantısına katılan TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, TRT’nin faaliyetlerine değinerek, şu anda 19 televizyon, 17 radyo kanalı, 7 dijital haber platformu ile 41 dilde, dünyanın 7 kıtasına ulaşmaya çalıştıklarını aktardı.

“Sadık Ahmet bizim için kıymetli bir proje”

TRT Genel Müdürü Sobacı, “Sadık Ahmet” filmine ilişkin ise şunları söyledi:

“Bu filmimiz de misyon yüklü işlerimizden biri olarak karşımızda. Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye aktarmak demek, bizler için, TRT için, kimliğimizin gölgelenmesine, bağımsızlığımızın kısıtlanmasına asla izin vermeyeceğimizin miladıdır. Sadık Ahmet, bizim için bu anlama geliyor. Tabii Sadık Ahmet, bir doktor olarak Batı Trakya’da sadece fiziki yaraları iyileştirmemiş, aynı zamanda asimile edilme, yok sayılma veya hürriyetten yoksun bırakılma gibi acıları da iyileştirecek bir mücadele içerisine girmiş. O yüzden bizim için kıymetli bir proje.”

“Sadık Ahmet birleştirici bir liderdi”

Yapımcı Mahmut Cüneyt Göz, 6 aylık hazırlık sürecinin ardından çekimlere başladıklarını belirterek, setin Edirne’de 8,5 hafta sürdüğünü dile getirdi.

Emeği geçen tüm oyunculara ve ekibe teşekkür eden Göz, “Hepsi gerçekten ayrı ayrı çok özveriyle çalıştılar. En baştan beri, bu projeye karar verdiğimiz gün itibarıyla da çok özveriyle çalıştılar.” diye konuştu.

Filmin yönetmeni Hakan Yonat, çok kıymetli bir şahsiyet olan Dr. Sadık Ahmet’i doğru anlamaya ve anlatmaya çalıştıklarının altını çizdi.

“Sadık Ahmet” karakterini canlandıran Turgay Aydın ile oyuncu Nur Fettahoğlu da bu projede yer almaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet, babasının kendi ellerinde vefat ettiğine dikkati çekerek, “Sadık Ahmet birleştirici bir liderdi. Biz çok zor günler geçirmiş bir aileyiz. Babam benim elimde vefat etti. Kız kardeşim Funda’yı kötü şartlar altında o arabadan çıkarmak bana nasip oldu. Babam vefat etmeden önce ‘Ben sana tertemiz bir isim bırakacağım. Ona leke getirmezsen başta anavatan Türkiye olmak üzere size her kapı açılır.’ dedi. Ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne rahmetli babam, dava arkadaşları ve Türk dünyası adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Sadık Ahmet’in kızı Funda Sadıkahmet ise Türkiye’nin kendilerine sahip çıktığının altını çizerek, “Biz zor koşullardan geldik. Bu soyismi şerefle taşımaya gayret ettik. Bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti’ne, TRT’ye, yapımcı, yönetmen ve oyuncularımıza teşekkür ederim. 28 yıl sonra beni babamla kucaklaştırdığınız için size minnettarım.” dedi.

Yapımını MCG Film Medya’nın üstlendiği filmin, proje tasarımı ve kreatif yapımcılığı Muhammet Usta’ya, senaryosu Mert Dikmen’e ait.

Erkan Can, Ozan Akbaba, Renan Bilek, İlker Aksum, Taner Rumeli, Burak Satıbol, Uğur Yücel, Erdal Beşikçioğlu, Suzan Kardeş ve Doğukan Güngör’ün de rol aldığı film 29 Aralık’ta vizyona girecek.

Toplantıya TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahit Sobacı, TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol, film oyuncuları Nur Fettahoğlu, Turgay Aydın, Erkan Can, Rehan Bilek, Suzan Kardeş, Ozan Akbaba, senarist Mert Dikmen, yapımcı Mahmut Cüneyt Göz, yönetmen Hakan Yonat ile Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent ve kızı Funda Sadık Ahmet katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu