Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Gümülcine’de Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’ya fahri doktora ünvanı verildi

08/11/2023

Trakya Dimokritos Üniversitesi tarafından Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’ya fahri doktora ünvanı verildi.

Gümülcine’deki Cumhurbaşkanı Sakelaropulu onuruna düzenlenen törende bir konuşma yapan Sakelaropulu kendisinin bir Trakyalı olduğunu hatırlatarak, yasa dışı göç ve düzensiz göç konularına değindi.

Yunanistan’ın önceliğinin, Avrupa Birliği’nin (AB) sınırlarını korumak olduğunu söyleyen Sakelaropulu, bunu yaparken insan hayatının öneminin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Sakelaropulu, “Yasa dışı göçle mücadele sorunu hem Avrupa hem de Yunanistan için çok önemli bir sınavdır.” ifadesini kullandı.

Yunanistan’a göç konusunda önemli bir sorumluluk yüklendiğini savunan Sakelaropulu, şöyle konuştu:

“Bu, sadece Yunanistan veya Akdeniz meselesi değil, dayanışma içinde olan tüm Avrupa ailesinin sorumluluğudur. Avrupa Birliği ailesi üçüncü devletlerle yakın işbirliği içinde, temsil ettiği temel değerlere ve ideallere sadık kalarak bu açık yarayı iyileştirmelidir. Kaçakçıların insanlık dışı eylemlerine tolerans gösterilmemelidir.”

Sakelaropulu, bölgede yaz aylarında meydana gelen yangınlar hakkında da çevre bilinci ve ekolojik duyarlılığın oluşturulmasının sadece bir öncelik olmadığını, aynı zamanda siyasetin çekirdeğini oluşturduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu