Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Üsküp’te “Bir Kadın Bir Hikaye” çalıştayı düzenlendi

07/11/2023

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle, ZOR Derneği organizasyonunda gerçekleştirilen çalıştayın açılışı 3 Kasım Cuma günü Üsküp Türk Çarşısı’ndaki Bushi otelinde yapıldı.

Kadınların toplumdaki yerinin yadsınamaz bir gerçek olduğunu vurgulamak ve her bir başarı hikâyesinin ardındaki başrol oyuncularını tanıtmak amacıyla her yıl bölgenin farklı şehirlerinde düzenlenen ‘Bir Kadın Bir Hikaye’ konulu çalıştay bu yıl Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirildi.

Çalıştaya Kuzey Makedonya, Kosova, Sancak ve Batı Trakya’dan başarılı kadınlar katıldı. Batı Trakya’dan TOÇEK Tiyatrosu sorumlusu Şükran Raif, BTAYTD adına eğitimci Gülcan Mümin, İskeçe Müftülüğü adına eğitimci Hamdiye Bekir ve GTGB adına Biçki Dikiş Nakış öğretmeni Mediha Bekiroğlu çalıştayda başarı hikayeleri ile ilgili sunum gerçekleştirdiler. Çalıştaya Batı Trakya’dan katılanlar arasında BTAYTD İskeçe Şube sorumlusu Sevtap Hint de yer aldı.

Balkan kadını güçlüdür

Programın açılışını gerçekleştiren ZOR Derneği Kurucu Başkanı Hacer Suluoca, “2021 yılında Novi Pazar’da Hatice Derneği ile 2022 yılında Priştine’de Gerçek Derneği kadın Kolu ile yaptığımız etkinliklerin bu yıl üçüncüsü için Üsküp’te bir araya geldik. Şu ana kadar 30 kadının güzel hikayelerini dinledik ve kitap haline getirdik.” dedi.

Balkan kadınlarının güçlü olduğunu vurgulayan Suluoca, “Balkan kadınları güçlüdür, Balkan kadınları tarih yazar, Balkan kadınları liderlik yapar. Farklı diller konuşsa da onların hedefleri hep aynıdır, kendi kimliğini tamamlayıp birer insan-ı kamil olarak yaşamak, insanlığa hizmet etmektir. Beşikten mezara kadar, ilim ve hikmet aramak temel ilkeleridir. Aynı mücadele ve kaderi yaşamış hanımefendilerdir ve her alanda örnek kadınlardır.” dedi.

‘Kadın toplumun temel taşıdır’

Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Fidan Brina Jılta, yaptığı konuşmada “Kadın doğurganlık özelliğine sahip olduğu için insanı dünyaya getiren, ona ilk öğüdü veren, onu yetiştirendir. Ondan dolayı kadının toplumdaki yeri ayrıdır ve toplumun temel taşıdır.” dedi.

Kadınları desteklemekten yana olduğu mesajını verenen Jılta “Kosova Türk toplumunun seçilmiş bir kadın temsilcisi olarak, her zaman kadını desteklemekten yana oldum. Kendi ayakları üzerinde duran güçlü kadınlar yetiştirdiğimizde, güçlü bir geleceğimiz de olacaktır.” diye konuştu.

‘Kadınlarımızın başarı hikayeleri gençlerimize örnek teşkil edecek’

Düzenlenen bu çalıştayın önemine vurgu yapan TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak, “Bugün düzenlediğimiz ‘Bir Kadın Bir Hikaye’ çalıştayı, içinde yaşadıkları topluma yön vermiş, gerek edebi gerekse ekonomik hayata katkı sağlamış, kendi yaşamlarında ve hayatlarında başarılar elde etmiş siz çok değerli kadınlarımızı bir araya getirdiği için büyük önem taşıyor. İnanıyorum ki bugün sizlerden dinleyeceğimiz başarı hikayeleri ve bu başarıya ulaşma yolunda yaşadığınız tecrübeleriniz gençlerimize örnek teşkil edecek ve yeni başarı hikayelerinin oluşmasına katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Bayrak “Düzenlenen bu çalıştay hem özel hem de çalışma hayatlarında başarılar elde etmiş siz değerli kadınların arasındaki dayanışmayı ve iletişimi de güçlendirmesi açısından önem taşıyor.” sözlerini sarf etti.

Çalıştayda çeşitli bölgelerden katılan Olivera Yaşar Nasteva, Gezime Fejzi, Suzana Saliu, Sanela Shkrijel, Suzan Musli, Dr. Gjyzvere Tairi, Prof. Dr. Myqereme Rusi, Birsena Bajramoviç, Nusreta Brunçeviç, Mujesira Hamidoviç, Amila Djafo Liçina, Şükran Raif, Gülcan Mümin, Hamdiye Bekir, Mediha Bekiroğlu, Şükra Tselina, Şenay Çerkez Yusuf, Labinote Demi Murtezi başarı hikayelerini paylaştı.

Çalıştay kapsamında kadınların el marifetiyle yaptığı ürünler de sergilendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu