Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına Resim ve Kompozisyon Yarışması Ödül Töreni” etkinliği büyük katılımla yapıldı

02/11/2023

İskeçe Türk Birliği (İTB) tarafından düzenlenen “Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına, Resim ve Kompozisyon Yarışması”nın ödül töreni etkinliği 1 Kasım 2023 Çarşamba akşamı gerçekleştirildi.

İTB lokalinde gerçekleştirilen etkinliğe katılanlar salona sığmadı. Etkinlikte, konuşmalar yapıldı. İskeçe Türk Birliği ekipleri gösteriler sundu, şarkı ve marşlar okundu ve dereceye girenlere hediyeleri verildi. Ayrıca, Resim Yarışmasına katılan çocukların eserleri salonda sergilendi. Ödül töreni ve etkinliğin sunuculuğunu İTB yöneticilerinden İper Salihoğlu yaptı.

İTB BAŞKANI OZAN AHMETOĞLU

“Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına, Batı Trakya Çapında Resim ve Kompozisyon Yarışması’nın Ödül Töreni”nin açılış konuşmasını İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptı. Her iki yarışmaya da katılan öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Ahmetoğlu, “İskeçe Türk Birliği olarak anlamı bir etkinliğe daha imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl hem anavatan Türkiye’nin 100. Yılı, hem de azınlık olarak haklarımızın güvence altına alındığı ve bizim için büyük öneme sahip olan Lozan Barış Antlaşmasının vatanımız Yunanistan ve anavatanımız Türkiye tarafından imzalanmasının 100. Yılı. Dolayısıyla biz Batı Trakya Türk Azınlığı için çok önemli bir tarih. Biz de İTB olarak çocuklarımızın katıldığı böyle güzel ve anlamlı bir etkinikle milat niteliğinde bu tarihi olayı anıyoruz. Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı nedeniyle tüm dünyada etkinlikler yapıldı ve yapılıyor. Eğer Cumhuriyet büyük bir Türküyse, 100 yıllık bir Türkiyse, biz de bunun Rumeli türküsüyüz.” dedi. İTB Başkanı Ahmetoğlu, Filistin’deki katliama da dikkat çekerek, “Yaşadığımız mutluluk çok büyük ancak içimiz buruk. Filisten’den gelen görüntüleri gördükçe kahroluyoruz. Çocuklara yakışan ellerinde balonlar, dillerinde şarkılarla mutluluk ezgileri söylemeleridir. Ölmeleri, bombalar altında katledilmeleri değildir. Bu kan ve göz yaşının bir an önce bitmesini ümit ediyor ve bekliyoruz.” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ZEYBEK

İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek de konuşmasına İTB Yönetim Kurulunu anlamlı ve güzel etkinlikten dolayı tebrik ederek başladı. Zeybek şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyeti  kuruluşundan sonra bilime, eğitime ve teknolojiye yatırım yaptığını, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez karma ekonomi sistemi uyguladığı bir model çıktı ortaya. Ve bu son derece başarılı bir modeldi. En önemlisi de gençlere yatırım yapılmış olmasıydı.” Filistin’de yaşanan acılara da değinen milletvekili Zeybek şöyle konuştu: “Filistin’de ne yazık ki insanlık öldü. Her 15 dakikada bir çocuk ölüyor. Çağdaş dünya da oturduğu yerden seyrediyor. Tabii ki sağduyulu sesler de var. Bu seslerin artmasını, güçlenmesini ve bu acıların dinmesini bekliyoruz.”

BAŞKONSOLOS AYKUT ÜNAL

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal da konuşmasında, Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunda salonu süsleyen eserlerin sahibi olan yarışmaya katılan çocuklara teşekkür etti. Başkonsolos Ünal şunları dile getirdi: “Bu yıl birçok şeyin yüzüncü yılı. Türkiye Cumhruiyeti’nin 100. Yılı, Lozan antlaşmasının yüzüncü yılı. Birkaç ay sonra da Başkonsolosluğumuzun faaliyete geçmesinin yüzüncü yılı. Son günlerde bir çok faaliyete şahit olduk. Kurum kuruluşlar faaliyetler düzenledi. Bu akşam da çocuklarımızın yüreklerine yolculuk yapacağız. Kaleminize ve boya kaleminize sağlık diyorum. Yapılan konuşmalarda Filistin’e de değinildi. Filistin, dünya devletleri topluluğu arasında hak ettiği yere sahip olması bu kadar zor olmamalıydı. Sürecin böyle olmaması gerekirdi. Bu kanın durması için biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Gerek Rodop ilinde, gerekse İskeçe ilinde bu duyarlılığa sahip olan soydaşlarımıza insanlık namına ben de teşekkür ederim.”

Yapılan konuşmalardan sonra İskeçe Türk Birliği Korosu tarafından Türkiye’nin 100. Yılı Anısına hazırlanan Drama Köprüsü türküsünün yer aldığı klip gösterildi. Daha sonra ise İTB Çocuk Korosu şarkı ve marşlar seslendirdi. Küçüklerden oluşan müzik korosu salondakiler tarafından ayakta alkışlandı. Devamında da ilkokul öğrencileri arasında yapılan Resim Yarışması ile ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılan Kompozisyon Yarışmasında dereceye girenler ilan edildi ve hediyeleri verildi. Kompozisyon yarışmasının birincisi Sefa Karahüseyin’e ödülünü Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal verdi.

Kompozisyon yarışmasında birinci olan Sefa Karahüseyin, yazdığı kompozisyonu okudu.

Kompozisyon yarışmasında dereceye girenler şöyle

Birincilik Ödülü: Sefa Karahüseyin (laptop bilgisayar)

İkincilik Ödülü: Mehmet Küşük (tablet bilgisayar)

Üçüncülük Ödülü: Melek Kehaya (akıllı saat)

Mansiyon Ödülü: Mevre İdrisoğlu (kitap ve kırtasiye seti)

Daha sonra ise Resim Yarışmasında dereceye girenler ilan edilerek hediyeleri verildi. Yarışmanın birincisi Asmin Ödük, birincilik hediyesi olan bisikleti İTB Bakanı Ozan Ahmetoğlu’ndan aldı. Ilkokul öğrencilerinin katıldığı yarışmada dereceye girenler şöyle:

Birincilik Ödülü: Asmin Ödük (Bisiklet)

İkincilik Ödülü: Eray Hacıdeli Hasan (tablet bilgisayar)

Üçüncülük Ödülü: Eray Ada Alibaşoğlu (akıllı saat)

Mansiyon Ödülü: Gamze Aziz (kitap ve kırtasiye seti)

Son olarak İTB Resim Kursu öğrencileri ellerinde Cumhuriyetin 100. Yılını kutlayan dövizlerle küçük bir gösteri yaptı. Her iki yarışmaya katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

İskeçe Türk Birliği’nde gerçekleştirilen etkinliğe; Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, Muavin Konsolos Barış Çulha, İskeçe SİRİZA Milletvekili Hüseyin Zeybek, İskeçe Müftü Yardımcısı Fatma İmam, Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı Ahmet Kara, İskeçe ili Türk Kadınları Kültür Derneği Başkanı Aysel Sağır, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Asbaşkanı Hasan Boşnak, DEB Partisi Başkan Yardımcısı Bahri Belço, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği adına Okutan Anne Projesi Sorumlusu Sevtap Hint, yarışmanın juri heyetinde yer alan öğretmenler, aileler ve soydaşlar katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu