Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

BTAYTD’den muhteşem “Cumhuriyetin 100. Yılına Saygıyla” etkinliği

22/10/2023

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, (BTAYTD)Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıldönümünün “Cumhuriyetin 100. Yılına Saygıyla” etkinliği düzenledi.

21 Ekim Cumartesi akşamı Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, (BTAYTD) İskeçe Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe başta İskeçeli soydaşlar olmak üzere bölge yoğun ilgi gösterdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını, BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı yaptı. Baltacı, tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti sadece anavatanımızın kuruluş yıldönümü değil, tüm Türk dünyasının kuruluş yıldönümüdür ve Azınlığımız kaderinin de belirlendiği bir yıl dönümüdür” ifadelerini kullandı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Atatürk’ün de balkan Türkleri için hemşerileri olduğunu söyleyen başkan Baltacı,, “Bu yüzden balkan Müslüman Türkleri olarak çok mutluyuz. Atatürk dünyanın kaderini değiştiren bir kişiliktir ve bizler hala O’nun izinde yürümeye devam ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal yaptığı konuşmada, son dönemde Gazze’de yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Biz Filistin’in başkenti Doğu Kudüs olan ve 1967 sınırları geçerli olan iki devletli bir yapının altında başka bir çözüm istemiyoruz, özellikle bombaları ise hiç istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Açış konuşmalarının ardından program, bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Daha sonra “Cumhuriyet” adlı tiyatro gösterisi sahne aldı. Tiyatro gösterisinin oyuncuları Suflör: Umeyr Kabza, Dede: Halil Telatoğlu, Torun: Ada Demiroğulları, Nene Hatun: İzgi Berra Peçenik, Safiye Hemşire: Azra Malkoç, Sütçü İmam: İzzet Halil, Elif: Azra Kehaya, Mehmet Akif Ersoy: Demirkan Baltacı, Seyit Onbaşı: Beyazıt Avcı, Şerife Bacı: Azra Bozoğlu, Adsız Kahramanlar: Hüseyin Hacıoğlu, Fikri Kadri, Hasan Hacıimam, Cenk Yılmazoğlu ve Mustafa Kemal Atatürk rolünde Eymen Sunay Hatip oldu. Oyuncular sergiledikleri üstün performansları ile katılımcılardan büyük alkış aldılar.

Tiyatro gösterisinin ardından Cumhuriyetimize “ÖZEL” özel çocuklarımızın, Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun (İşaret Dili) Ayça Hamko ve Ayberk Şerif, 29 Ekim şiiriyle Belinay Sali, Cumhuriyet Özgürlüktür İçimizde Var Bir Neşe (İşaret Dili ve Okuma) Şeyme Ferhatoğlu performanslarıyla ayakta alkışlandı.

Daha sonra BTAYTD Mucize Tiyatro Çocukları, Atatürk Çocukları şarkısını büyük bir heyecan ve yüksek bir performansla söylediler.

Programda son olarak Batı Trakyalı Şairlerden “Atatürk Şiirleri” okundu. Program izleyiciler tarafından büyük beğeni ve takdir topladı.

İskeçe Kültür Merkezi’ndeki programa Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal ve eşi İlayda Ünal, Muavin Konsolos Subutay Koç, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, BTAYTD Başkanı Hüseyin Baltacı, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, DEB Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bahri Belço, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Müdürü Selçuk Fehmi ve bir çok davetli katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu