Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Filistin’de hayatını kaybedenler için Batı Trakya genelinde gıyabi cenaze namazı kılınacak

18/10/2023

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, (BTTADK) Filistin’de hayatını kaybedenler için Batı Trakya genelinde gıyabi cenaze namazı kılınacağını duyurdu.

Danışma Kurulu konuyla ilgili açıklamasında, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısını kınadığını belirterek, “Bilinmelidir ki er veya geç doğrudan sivilleri hedef alan, hunharca hastane ve okul gibi yerleri savaş hukukuna aykırı bir biçimde vuranların hem uluslararası hukuk önünde hem de vicdanlarda hesap vermesi kaçınılmazdır” ifadelerine yer verildi.

BTTADK’nın açıklaması şöyle:

“7 Ekim 2023 tarihinde Filistin ve İsrail arasında başlayan gerilim n eticesinde, İsrail’in Gazze’ye elektrik, su, yiyecek ve yakıt tedarikini kesmesi ve orantısız güç kullanarak masum insanların ölümüne sebep olmasından dolayı derin bir endişe duymaktayız.

Özellikle yaralıların tedavi gördüğü ve güvenli bölge diye yüzlerce sivilin sığındığı hastanenin vurulması endişemizi bir kat daha artırmış ve bizleri derinden üzmüştür. Sivil can kayıplarına vesile olan İsrail’i şiddetle kınıyoruz. Şiddetin kimseye fayda sağlayamayacağını bu sebeple tarafları fevri davranışlardan uzak durmaya ve itidal ile hareket etmeye davet ediyoruz. Bugüne kadar saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kan ve gözyaşının durması için tarafları bir kez daha güç kullanmaktan vazgeçmeye ve bugüne kadar yürütülen iki devletli çözüm anlayışında buluşmaya davet ediyoruz.

Bilinmelidir ki er veya geç doğrudan sivilleri hedef alan, hunharca hastane ve okul gibi yerleri savaş hukukuna aykırı bir biçimde vuranların hem uluslararası hukuk önünde hem de vicdanlarda hesap vermesi kaçınılmazdır.

Bizler saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimiz için, önümüzdeki Cuma günü, Cuma namazını müteakip gıyabi cenaze namazının kılınmasına ve hutbelerde bu konunun işlenmesine karar verdiğimizi saygıyla kamuoyuna duyururuz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu