Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Dışişleri Bakanı Yerapetritis, Filistinli mevkidaşı ile görüştü

17/10/2023

Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile telefonda görüştü. Görüşmede Maliki, Gazze’ye insani koridor açılması ve sivillerin korunması gereksinimine vurgu yaptı.

İsrail’in Gazze ablukası ve yoğun saldırısına yönelik yapılabileceklere dair ülkeler arası telefon trafiği devam ediyor. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Yerapetritis, Maliki ile yaptığı telefon görüşmesinde, Yunanistan’ın İsrail-Filistin çatışmasından kaynaklanan kriz için 10 Ekim’de önerdiği 5 maddelik plana değindi.

Bu plana olumlu bakan Maliki, görüşmede insani koridor açılması ve sivillerin korunması gereksinime vurgu yaptı.

İki bakan, gerginliğin bölgesel düzeyde olası tırmanışının engellenmesi gerektiğinde hemfikir olarak, diyalog kanallarının Orta Doğu’daki gelişmelere ilişkin görüşmeler için açık tutulmasında mutabık kaldı.

5 MADDELİK PLAN

Avrupa Birliği’nin (AB) Körfez Ülkeleri Konseyi ile 10 Ekim’de gerçekleştirdiği toplantının ardından açıklamada bulunan Yerapetritis, görüştüğü ülke temsilcilerine Atina’nın İsrail-Filistin çatışmasında tansiyonun düşürülmesi için 5 maddelik bir plan önerdiğine işaret etmişti.

Yerapetritis, planı, “başta sivillere karşı yapılan düşmanca tavırların sona erdirilmesi, rehin alınan herkesin hemen serbest bırakılması, sağlık gibi kritik hizmetlerden yararlanılabilmesi için insani koridor açılması, AB ve Körfez ülkelerinin saldırıları kınaması, sorunun temelini ele alacak uluslararası bir forum oluşturulması” olarak açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu