Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

DEB Partisi Avrupa Hür İttifakı (EFA) kongresine katıldı

16/10/2023

Dostluk Eşitlik Partisi (DEB), Avrupa Hür İttifakının (EFA) 13 – 14 Ekim tarihlerinde Fransa’nın Strazburg şehrinde gerçekleştirilen kongresine katıldı. Kongrede, DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ile insan hakları uzmanları Pervin Hayrullah ve Kerem Abdurahimoğlu hazır bulundu.

“Herkes için Avrupa” mottosunun öne çıktığı kongrede, gelecek yıl mayıs ayında gerçekleşecek Avrupa Parlementosu seçimleri ana gündem maddesini oluşturdu. Kongrede EFA’nın hazırladığı 2024 Avrupa Parlamentosu Seçim Manifestosu ve üye partilerin düzenleme önerileri gündeme alınarak oylandı.

DEB Partisi de düzenleme önerileri yapmak üzere söz aldı. DEB Partisi, Batı Trakya Türk Azınlığının etnik kimliğinin tanınmaması ve eğitim alanında yaşadığı sorunlara değinerek, son dönemde Batı Trakya Türk Azınlığının maruz kaldığı siyasi baskı ve tehditleri, yaşadığı ekonomik sorunları dile getirdi.

DEB Partisi, azınlık partileri için Avrupa Parlementosunda ayrılmış kontenjan sandalyeleri oluşturulmasını ve Avrupa Uyum Politikası çerçevesinde geri kalmış azınlık bölgelerinin altyapı yatırımları, sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınması için Azınlık – Çeşitlilik Fonu oluşturulmasını önerdi. DEB Partisinin önerileri EFA’ya üye partiler tarafından kabul edilerek EFA’nın 2024 Avrupa Parlamentosu seçim manifestosunda yer aldı.

Kongre EFA Grubu Avrupa Parlementosu milletvekilleri ve 2024 seçim kampanyasında öne çıkacak milletvekili adaylarının konuşmaları ile son buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu