Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Vardiyalı Eğitime Hayır” eylemi dokuzuncu gününde Gümülcine’de devam etti

26/09/2023

İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesindeki “Vardiyalı Eğitime Hayır” eylemi dokuzuncu gününde devam etti.

26 Eylül Salı günü Gümülcine’ye gelen çok sayıda öğrenci ve veliler, ilk olarak Doğu Makedonya – Trakya Bölge Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplandı.

Daha sonra eylemciler, bina sorunu ve vardiyalı eğitim sistemini protesto ederek, sloganlar attı. Buradaki eylem sırasında Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Kara kısa bir konuşma yaptı. Kara konuşmasında, “Kendi yarattıkları problemi kendileri çözmek istemiyorlar. İşgal ettiği koltukta görevini bilmeyen bir okul müdürü var. Önce kendileri azınlık eğitiminin ne olduğunu öğrensinler” ifadelerini kullandı.

Daha sonra Encümen Heyeti, Okul Aile Birliği, öğrenciler ve öğrenci velilerinden oluşan bir heyet, Doğu Makedonya – Trakya Bölge Eğitim Müdür Vekili Meri Kosmidu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Kosmidu’ya İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde yaşanan sorunlara ilişkin bir bildiri sunuldu.

Bildiride, “İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Encümen Heyeti ve öğrenci velileri olarak, okulumuzun bina probleminin çözümü için yetkililerden çözüm istiyoruz. Yetkililer anlaşılmaz bir tutum sergiliyor. Müfettişlik, okulun sabah ve öğleden sonra çift vardiyalı çalışmasını istiyor. İki yıl önce 685 öğrenci ile sadece sabah olarak çalışıyordu. Şimdi daha az olan 585 öğrenci ile neden iki vardiyalı olsun? Bu anlaşılmaz bir durum. Müfettişlikten bunun iptalini istiyoruz ve kalıcı bir bina çözümü istiyoruz” denildi.

Daha sonra eylemciler, Gümülcine şehir merkezine geçerek, burada Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanlığı binası önünde toplandılar.

Burada da çeşitli sloganlar atan eylemciler, İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde ‘Vardiyalı eğitime hayır’ uygulamasına karşı olduklarını dile getirdiler.

Ardından Encümen Heyeti, Okul Aile Birliği, öğrenciler ve öğrenci velilerinden oluşan bir heyet, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Kara sözlerine, “Demek ki biz sesimizi Atina’ya kadar duyuramadık” diyerek başladı.

Kara sözlerine şöyle devam etti:

“Metios’a siz siyasi bir kişilik olarak, eğer bu sorunu çözemiyorsanız, bu ile ilgilenmenize gerek yok dedi. Kendisi bizlere bu konuyla ilgilendiğini, sorunu yetkililere ilettiğini ve şu anda bir herhangi bir gelmediğini iletti. Bizler de kendisine, bunun siyasi bir sonucu olacağını, eğer siz bu siyasi sonucu göze alıyorsanız, böyle davranmaya devam edebileceğinizi ilettik. Eğer merkezi yönetim bu konuda bile sizi dinlemiyorsa, hiç bu konuyla uğraşmayın. Pijamanızı giyin ve evinize geçin. Bakın Atina’da masa başında sizlere vekillerin sunduğu soru önergelerini sadece buradaki memurlarınızdan alacağınız kasıtlı bilgilerle cevaplamayın. Çünkü buradaki memurlarınız, zaten Azınlık eğitimini bitirmeye yemin etmiş insanlar. Sayın bakana sesleniyorum; Bu eylemin dokuzuncu günündeyiz. Medeni bir ülkede yaşıyorsak, demokrasinin var olduğu bir ülkede, bu olağanüstü bir durumdur. Bizi ayağınıza beklemeyeceksiniz. Sizin burada olmanız gerekir ve bizim okulumuzu yerinde görmeniz gerekir.”

Gümülcine’deki eyleme BTTADK Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa ile azınlığın kurum ve kuruluş başkanları destek verdi.

Eylemin 28 Eylül Perşembe günü de devam edeceği bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu