Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Yangın Dedeağaç bölgesindeki zeytinliklerde büyük zarara yol açtı

11/09/2023

Geçtiğimiz Ağustos ayında Dedeağaç bölgesinde çıkan orman yangını, zeytincilik sektörüne büyük darbe vurdu.

Yangın nedeniyle başta Dadia ormanı olmak üzere, bölgenin tarım sektörünün gurur kaynağı olan zeytincilik sektörü en büyük darbeyi aldı. Yangında Miri, Dikiltaş, Güvendik ve Sarlar bölgelerinde binlerce zeytin ağacı kül oldu.

Yetkililer bölgenin yeniden iyileştirme çabalarının yıllar alacağını belirtiyor. Bölge sakinlerine göre yeni ağaç dikimleri ve ağaçların yenilenmesi yaklaşık iki yıl sürecek, 5 ila 8 yıl sonrasında ise meyve vermesi bekleniyor.

Özellikle Miri bölgesinde elde edilen zeytinyağı, 2020 yılından bu yana Avrupa Birliği’nin Menşe İsmi Korumalı Ürün (PDO) listesine dahil edilmişti. Dedeağaç bölgesinde ayrıca beyaz gölgeli olarak da bilinen nadir zeytin çeşidi olan “Asprolia” da bulunuyor. Ancak bu yıl bölgeye dikilen az sayıdaki yaklaşık 300 ağacın yangın sonrası tamamen yok olduğu belirtildi.

Öte yandan yangın sonrası Miri yakınlarında bulunan zeytin değirmelerinin zarar görmemiş olması ise, yaşanan bu korkunç gelişmelerin en sevindirici yanı oldu.

Antik Miri zeytinliği olarak da bilinen bu bölgede, en küçüğü 500, en yaşlısı 2500 yaşında olan ve halen verimli olan 220.000 civarında ağacın bulunduğu belirtiliyor.

Foto: thes.gr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu