Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Dr. Sadık Ahmet ismi YTB’de yaşayacak

07/09/2023

Batı Trakya Türklerinin hak ve hakikat mücadelesinin sembol ismi olan Dr. Sadık Ahmet’in adı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın merkez binasında inşa edilen salona verildi. Salonun açılışına Sadık Ahmet’in eşi de katıldı.

Batı Trakya Türkleri’nin hak ve özgürlüğü için verdiği mücadelelerle tanınan Dr. Sadık Ahmet, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından unutulmadı. YTB’nin Ankara’daki merkez binasında inşa edilen salona Dr. Sadık Ahmet ismi verildi. Çeşitli etkinlik ve toplantılara ev sahipliği yapacak olan salonun açılışı, YTB Başkanı Abdullah Eren ve Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet tarafından yapıldı.

Salonun açılışında konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, dünyanın farklı coğrafyalarında hak ve hukuk temelli mücadele veren soydaşlar olduğuna dikkati çekerek, Batı Trakya denince akla Dr. Sadık Ahmet isminin geldiğinin altını çizdi. Dr. Sadık Ahmet’in hayatının her döneminde topluma liderlik ettiğini ve fayda sağladığını söyleyen Eren, “Hem aslen bir Batı Trakyalı olarak hem de devletimizin soydaş ve akraba topluluklarımız için de kurduğu kurumun başkanı olarak bu mücadeleye destek veriyorum/veriyoruz. Dr. Sadık Ahmet’in ismini burada yaşatmak bizim için çok önemli.” diye konuştu.

Türkiye’de pek çok yere Dr. Sadık Ahmet isminin verildiğini de dile getiren Eren, “Pek çok yere bu ismin verilmiş olması vefa borcunu ödemek adına yapılan önemli işler. YTB’de de böyle bir salon olması çok önemli ve anlamlı bir hatıra oldu.” dedi.

Açılışta konuşan Işık Sadık Ahmet ise, Dr. Sadık Ahmet’in sağlığında verdiği mücadelenin kendisiyle birlikte mezara gitmediğini söyledi. Açılışı yapılan salona eşinin isminin verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Işık Ahmet, “Onun hatırasını yaşatmak istiyoruz. Bu anlamda en çok gücü Türkiye’den alıyoruz.” ifadelerini kullandı. Dr. Sadık Ahmet isminin yaşatılıyor olmasının büyük bir vefa örneği olduğunu söyleyen Işık Ahmet, YTB Başkanı Abdullah Eren’e teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu