Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Fidan – Yerapetritis görüşme sonrası ele ortak basın toplantısında konuştu

05/09/2023

Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ve Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara’da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

“ÜLKEMİZDEKİ AZINLIKLARIN SORUNLARI KONUSUNDA DA PEK ÇOK OLUMLU UYGULAMAYI HAYATA GEÇİRMİŞTİK. AYNI YAPICI YAKLAŞIMI SOYDAŞLARIMIZ İÇİN DE BEKLİYORUZ.”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Komşumuz Yunanistan’la ön koşulsuz olarak diyaloğu sürdürmeye ve ilişkilerimizi her alanda ortak menfaatler temelinde geliştirmeye hazırız. Sorunlarımızı karşılıklı hak ve çıkarlara saygıyla uluslararası hukuk temelinde çözebiliriz.” dedi.

Fidan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile bakanlıkta yaptığı görüşme sonrası, ortak basın toplantısında konuştu.

Ege ve Doğu Akdeniz bağlamındaki sorunları Yunan mevkidaşı ile kapsamlı şekilde değerlendirdiklerini belirten Fidan, “Ege’de görüş ayrılıklarımız var. Bunları geçmişte istişari görüşmelerde de ele alıyorduk. Sürecin önümüzdeki dönemde yeniden başlaması üzerinde durduk. Sorunların çözümüne yeni yaklaşımlar getirme konusunda hemfikir oldu.” dedi.

Fidan, yasa dışı göç konusunun rekabet değil işbirliği alanı olması gerektiğini, Ege’de daha fazla can kaybı görmek istemediklerini vurguladı.

Yunanistan’da yaşayan soydaşların sorunlarını da önemli bir gündem maddesi olarak ele aldıkların belirten Fidan, şunları kaydetti:

“Ülkemizdeki azınlıkların sorunları konusunda da pek çok olumlu uygulamayı hayata geçirmiştik. Aynı yapıcı yaklaşımı soydaşlarımız için de bekliyoruz. Yunanistan’daki kültürel mirasımızın korunmasına büyük önem veriyoruz. Osmanlı eserlerinin restorasyonunda desteğe hazırız. Bu konuda karşılıklı işbirliği yapabileceğimizi vurguladık. Bugün ayrıca bölgesel konuları da ele aldık. Ukrayna, Libya ve Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdik.

TÜRKİYE’NİN AB YÖNELİMİNİ DESTEKLİYORUZ”

Yerapetritis ise, Birleşmiş Milletler ilkeleri ve iki ülke arasındaki dostane ilişkiler çerçevesinde görüş ayrılıklarının giderilebileceğini belirterek, “İnanıyorum ki biz karşılıklı olarak birlikte yaşamayı başarabiliriz. Eşitlik haklarımıza, toprak bütünlüğümüze, hükümranlık haklarımıza saygı göstererek bunu gerçekleştirebiliriz. Son yılların tecrübesi bize gösterdi ki dış kaynaklı krizler bir istisna olmaktan çıktı. Bizim günümüzün artık alışılmışı haline geldi” diye konuştu. Görüşmede bölgesel konuların ve Litvanya’nın başkenti Vilnus’ta gerçekleştirilen görüşmede iki ülkenin liderleri arasındaki diyalogların gündeme geldiğini aktaran Bakan Yerapetritis, iki ülkenin liderinin yeni bir hedef ortaya koyduğunu aktararak, “Bu çerçevede biz dışişleri bakanlarına görev verdiler. Öncelikle biz iki bakan olarak iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarını bertaraf etme konusunda neler yapabiliriz bunu ele alacağız. Birincisi siyasi görüşmeler düzeyi. İkinci aşamada güven artırıcı önlemler konusu var. Güven artırıcı önlemler görüşmeleri yakın dönemde başlayacak. Üçüncü olarak da pozitif gündemin devam ettirilmesi konusunda mutabık kaldık” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nden beklentilerimizi yineledik. Komşumuz Yunanistan’la ön koşulsuz olarak diyaloğu sürdürmeye ve ilişkilerimizi her alanda ortak menfaatler temelinde geliştirmeye hazırız. Sorunlarımızı karşılıklı hak ve çıkarlara saygıyla uluslararası hukuk temelinde çözebiliriz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu