Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Narlıköy’deki Türk mezar taşlarının kırılmasını kınadı

03/09/2023

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Narlıköy’deki Türk mezarlığındaki mezar taşlarının kırılmasını şiddetle kınandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Batı Trakya’da bulunan bir Türk mezarlığındaki mezar taşlarının kırılması eylemine dair basına yansıyan haberler hakkındaki soruya, “Batı Trakya’da bulunan Narlıköy’deki Türk azınlığın mezarlığındaki mezar taşlarının hafta sonu kimliği belirsiz kişiler tarafından kırılması eylemini şiddetle kınıyoruz. Söz konusu menfur hadise hakkında Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Genel Sekreteri tarafından yapılan ve soruşturma başlatıldığını belirten açıklamayı not ettik. Faillerin biran önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmalarını, hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını ve olayın arkasında yatan nedenlerin aydınlatılmasını Yunan makamlarından bekliyoruz.” dedi.

Sözcü Bilgiç, “Narlıköy’de yaşayan soydaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, üzüntülerini paylaşıyoruz. Avrupa genelinde artmakta olan İslam karşıtlığı çerçevesinde Müslümanların mezarlıklarının dahi hedef alınıyor olması, ortak insani değerlerimizin savunulması için verilmesi gereken mücadelenin önemini ve aciliyetini ortaya koymaktadır. Komşumuz Yunanistan’ı bu yönde gerekli tedbirleri almaya, benzer eylemlerin gelecekte yaşanmasını önlemeye ve Batı Trakya Türk azınlığının huzur ve güvenliğini temin etmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu