Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İbrahim Şerif: “Umarım halkımız bu kampanyaya büyük katılım sağlar”

31/08/2023

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde Batı Trakya’da da çıkan yangınların bölge halkını derinden etkilediğini söyledi.

Yangın mağdurlarına yardım eli uzatmak ve onların yaralarını sarmak amacıyla yardım kampanyası başlattıklarını belirten Şerif, “Gümülcine Rodop vilayetinde yaka köylerimizden Susurköy, Narlıköy gibi yerler bu yangınlardan müthiş bir şekilde etkilendi. Burada bu yangının şokunu atlatmadan Güney Meriç’te Dikilitaş ve Hotallar gibi soydaşlarımızın yaşadığı köylerde de büyük yangınlar meydana geldi” dedi.

Yangın bölgelerini ziyaret ettiğini belirten Şerif, Meriç bölgesindeki zararın daha büyük olduğunu ifade etti.

Şerif, şöyle devam etti:

“Gümülcine Rodop dağlarının eteklerindeki köylerimizde fazla bir zarar olmamakla beraber bazı ağıl ve evlerin yandığını gördük. Meriç bölgesindeki soydaşlarımızın köylerinin de etkilediğini gördük. Meriç’te büyük zararlar olduğunu tespit ettik. Küçükbaş hayvanların telef olduğunu, oradaki insanımızın geçim kaynağı olan zeytin ağaçlarının da yandığını gördük.”

Şerif, öncelikle hayvancılıkla uğraşan soydaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını kaydetti.

Yardım kampanyasını cuma hutbesinde de halka duyuracaklarını söyleyen Şerif, “Umarım halkımız bu kampanyaya büyük katılım sağlar.” dedi.

“BU ANLAR GERÇEKTEN KORKUTUCUYDU”

Batı Trakya’da çıkan yangında evi zarar gören Ahmet Hüseyin, “yangın haberini aldığımızda, önce ne yapacağımızı bilemedik. Hızla toparlanıp evimizden ayrılmak zorunda kaldık. Yanımıza sadece birkaç eşya alabildik ve yangın hızla yayıldı. Bu anlar gerçekten korkutucuydu.” ifadelerini kullandı.

Yolda trafik sıkışıklığı ve panik içindeki insanlarla karşılaştığını belirten Hüseyin, bölgede tam bir kaos ortamının hakim olduğunu söyledi.

Foto: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu