Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“İskeçe Hastanesinin işleyişindeki sorunlar çözümsüz kalmaya devam ediyor”

30/08/2023

İskeçe KİNAL Milletvekili Burhan Baran, İskeçe Hastanesinde yaşanan sorunları yeniden meclis gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Mihalis Hrisohoidis’e hitaben soru önergesi sunna milletvekili Baran, “Kıt ve aynı zamanda duygusal ve fiziksel olarak tükenmiş personel artık bölge sakinlerine sağlık hizmeti sunma ihtiyacını karşılayamamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Burhan Baran’ın soru önergesi şöyle:

“İskeçe Devlet Hastanesi’nin işleyişindeki çoklu sorunlar devam etmektedir. Hastanemiz Patoloji (İç hastalıkları) Kliniği Başhekimi’nin son (14/8/2023) açıklaması, 1847/23-01-2023 sayılı soru önergemle ve Parlamento’da sürekli benzer müdahalelerimle amacım Hastanenin güvencesiz işleyişi konusunda uyarmaktır.

Kıt ve aynı zamanda duygusal ve fiziksel olarak tükenmiş personel artık bölge sakinlerine sağlık hizmeti sunma ihtiyacını karşılayamamaktadır. Son bir yıl içerisinde, hastanemizin sorunsuz işleyişini yeniden tesis etmek için diğer hastanelerden kısa süreli doktor transferleri ve askeri doktorların yardımı gibi geçici çözümler beklendiği gibi istenen sonuçları vermemiştir. Hizmet veren asistan sayısındaki önemli azalma, gelecek için iyimserliğe pek yer bırakmıyor.

Zaten zayıflamış olan Ulusal Sağlık Sistemi, son pandemi yönetimindeki başarısızlıklarla birleşen trajik lojistik ekipman eksiklikleriyle daha da kötüleşmektedir. İskeçe Tabipler Birliği, umutsuz bir çaba içinde, durumun kritikliği ve ilimizdeki halk sağlığının risk altında olabileceği konusunda uyarıda bulunarak, yukarıda belirtilen tüm sorunları, belgelenmiş ve doğru argümanlarla vurgulamakta hızlı davranmaktadır.

Sayın Bakan, bir doktor ve İskeçe İli Milletvekili olarak, İskeçe Hastanesi’nin ve bölgemizdeki diğer kamu sağlığı kurumlarının içinde bulunduğu durum hakkında defalarca uyarıda bulundum.

Çünkü Xanthi (İskeçe) halkı uluslararası standartlara uygun sağlık hizmetlerini hak etmektedir,

Çünkü halk sağlığı her insanın devredilemez bir hakkıdır,

Yetkili Bakan’a soruldu:

1) İlimizde ki  vatandaşların kamu sağlığını korumak amacıyla Xanthi (İskeçe) Devlet Hastanesi’nin sorunsuz ve güvenli bir şekilde çalışmasını nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?

2) Hastanedeki boş kadroların yeterli şekilde doldurulması için patologların ve diğer sağlık uzmanlarının kalıcı olarak işe alınmasına devam edilecek mi?”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu