Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Dedeağaç’ta 4 binden fazla hayvan yandı!

29/08/2023

Dedeağaç’ta 19 Ağustos’tan bu yana devam eden yangında ilk tahminlere göre, Dedeağaç Belediyesinde 4.000’den fazla koyun ve keçi ile 50 ağıl yanarken, çok sayıda hayvan yemi depolarının da yandığı bildirildi.

Dedeağaç bölgesinde yayın yapan ERT Orestiada’ya konuşan Dedeağaç Hayvancılık Birliği Başkanı Kostas Dounakis, “Bu yangınla birlikte yıkıldık, şimdiden 4 binin üzerinde koyun ve keçinin yandığını hesaplıyoruz, çok sayıda da kayıp var. Bütün meralarımız yandı ve hayvanlarımızın otlayacak yerleri yok. Bütün bunlar çok yüksek bir maliyet yaratıyor” ifadelerini kullandı.

Yangından sonra tazminatların derhal verilmesi gerektiğinin altını çizen Dounakis, kış mevsiminde yaşanabilecek olası su baskınlarına karşı endişelerini dile getirdi.

Sorununun sadece hayvanların tazminatını şimdi ödemek ya da bir aylık yemi karşılamak olmadığını belirten Dounakis, “Sorun bundan sonra ortaya çıkıyor, çünkü dağ kütlesinde yanan bu büyük yangınla kışın su baskınları yaşanacak. Dağlarda ormanlık alan olmadığı için, yağmurların büyük bir hızla bölge yayılacak ve bu da beraberinde pek çok soruna neden olacak” diye konuştu.

Son olarak Dounakis, önceliklerinin su baskınlarına karşı çözüm bulmak olduğunu ve bu sorunları hükümet kadamesiyle yapacakları toplantıda da gündeme getireceklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu