Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Bizim mücadelemiz, zorluklarla mücadele yolunda yalnız bırakılan bir toplumun hak arama mücadelesidir”

16/08/2023

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, 15 Ağustos 2023 Salı günü hiç bir gerekçe ve açıklama yapılmadan İpsala (Kipi) sınır kapısından Yunanistan’a giriş izni verilmeyerek Türkiye’ye geri çevrildi, Hasan Küçük konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Hasan Küçük’ün açıklaması şöyle:

“Batı Trakya Türk Azınlığının legal hak arama mücadelesinin Türkiye’deki çatı kuruluşu olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı olarak seçildiğim günden bu yana ve öncesinde yaklaşık 30 yıl çeşitli farklı görevlerde sürdürdüğüm dernek yöneticiliğim süresinin tamamında, ayrıca benden önce görev yapan tüm genel başkan ile yöneticilerimin tamamının tek bir davası var, o da Yunan Anayasası, Lozan Antlaşması ve iki devlet arasındaki ikili anlaşmalar ile Batı Trakya Türk Azınlığının elde ettiği ve gasp edilen haklarının tamamının eksiksiz olarak iadesi mücadelesidir.

Bu sebeple de bu haklı dava uğruna yaptığım ve yapacağım tüm mücadeleden de gurur ve onur duydum ve duymaya devam edeceğim.

Çünkü bizim mücadelemiz asimile edilmeye, tecrit ile yıllarca mecburi göçe tabi tutulmaya ve günümüzde de ekonomik zorluklarla mücadele yolunda yalnız bırakılan bir toplumun hak arama mücadelesidir. 

Bu haklı mücadelemizdeki kararlılığımızı hiç bir eylem veya yaptırımınız sekteye uğratmadı ve uğratmayacaktır.

Bu sebeple Yunanistan Hükümetinin ve Devlet Politikasının Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı olarak bana karşı takındığı bu tutum ve eylem aslında kendilerinin yıllardır Batı Trakya Türk Azınlığına karşı tutundukları ve bizim dillendirmekten bıktığımız tavır ve eylemlerinin aleni şekilde dışa vurumudur.

25 Nisan 2023 tarihinde Yunanistan Dışişleri Bakanlığının talebi ile “Daha önce yaptığım açıklamalara istinaden” alındığını öğrendiğim Yunanistan’a giriş yasağım bile bu konuda Yunanistan Devlet Politikasının bizler adına nasıl uygulandığının somut ispatıdır.

Yukarıda da belirttiğim gibi benim yaklaşık 30 yıllık dernek hayatım ve genel başkan olduğum tarihten bu yana da yaptığım yazılı veya sözlü açıklamalarımın satır aralarında dahi Yunanistan Devletinin bütünlüğüne, devamlılığına veya aleyhine bir kelimeyi bir yana bırakın, bir virgül bile bulamazsınız.

Ben ve benden önceki Genel Başkan ve yöneticilerimizin tek bir derdi var o da Batı Trakya Türk Azınlığının çatı kuruluşu olarak Batı Trakya Türk Azınlık mensuplarının bugüne kadar gasp edilen, askıya alınan, uygulanmayan veya sümen altı edilen tüm haklarının, 1. Sınıf birer Yunanistan Cumhuriyeti vatandaşı gibi Yunan Anayasası, Lozan Antlaşması ve iki devlet arasındaki ikili anlaşmalar ile elde ettikleri haklarının eksiksiz teslimine yönelik bir mücadeledir.

Her ne yaparsanız da yapın, her ne yasak koyarsanız da koyun bu mücadeleyi sekteye uğratamayacaksınız.

Bu sebeple da şahsıma yönelik alınan bu yasaklama kararı aslında şahsıma yönelik değil, Batı Trakya Türk Azınlığının temsil hakkına yönelik alındığını çok iyi biliyoruz ve yetkilileri bu yanlış kabul edilemez kararı acilen geri çekmeye toplumum adına davet ediyorum.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu