Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Hasan Küçük’e Yunanistan’a giriş yasağı konuldu

15/08/2023

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Genel Başkanı Hasan Küçük Yunanistan’a giriş yasağı konuldu.

Aslen İskeçe’ye bağlı Koyunköy’den olan BTTDD Genel Başkanı bugün (15 Ağustos Salı) Yunanistan’a gelirken, Kipi Gümrük Kapısından geri çevrildi. Dernek Başkanı Hasan Küçük’e “Kabul Edilemez Yolcu Formu” verildiği belirtildi. Küçük, Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldı.

Olayla ilgili olarak Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği 2, Başkanı Mehmet Hasanoğlu sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu:

“Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanımız Sayın Hasan Küçük, an itibariyle hiç bir gerekçe ve açıklama yapılmadan İpsala (Kipi) sınır kapısından Yunanistan’a giriş izni verilmeyerek Türkiye’ye geri çevrilmiştir.

Batı Trakya Türk Azınlığının legal hak arama mücadelesinin çatı kuruluşu olan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği mevcut Genel Başkanı ve bugüne kadar görev yapan tüm genel başkan ile yöneticilerinin tamamının tek davası var, o da Yunan Anayasası, Lozan Antlaşması ve iki devlet arasındaki ikili anlaşmalar ile Batı Trakya Türk Azınlığının elde ettiği ve gasp edilen haklarının iadesi mücadelesidir. Bu haklı mücadelemizdeki kararlılığımızı hiç bir eylem veya yaptırımınız sekteye uğratmadı ve uğratmayacaktır. Bu sebeple Yunanistan Hükümetinin ve Devlet Politikasının Genel Başkanımız Hasan Küçük için uygulamaya soktuğu bu yanlış ve kabul edilemez kararı acilen geri çekmeye ve yetkilileri de göreve davet ediyoruz.

Çünkü yakın zaman da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayip Erdoğan bir araya gelmesi beklenen ve iki ülke arasındaki sorunların çözümü ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde el sıkışmaları beklenen Yunanistan Başbakanı sayın Kiriakos Miçotakis’in tüm söylemleri askıda kalacaktır. Derhal bu haksız ve hukuksuz kararın düzeltildiği açıklanmadığı takdirde de geri çevrilme esnasında ele tutuşturulan bu utanç vesikasını TBMM’de Grubu bulunan tüm siyasi parti genel başkanlarımıza da en kısa sürede hak ettiği şekli ile GÜNÜMÜZÜN KOMŞULUK İLİŞKİLERİNDE UTANÇ VESKASI TAKDİMİ OLARAK götürüp teslim edeceğimiz gibi en sert şekilde kamuoyu önünde cevabını vereceğimizi de göreceklerini beyan ederiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu