Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Kosmidu’nun açıklaması maalesef gerçeği yansıtmamaktadır”

09/08/2023

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği, Doğu Makedonya – Trakya Bölge Eğitim Müdür Vekili Meri Kosmidu’nun azınlık okullarının kapatılmasıyla ilgili açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Encümenler Birliği, geçtiğimiz hafta basına verdiği röportajda Kosmidu’nun, azınlık okullarının kapatılması kararına karşı azınlık mensupları ve kurumlarınca dile getirilen tepkileri ve yapılan açıklamaları “yalan ve yanlış haber” olarak nitelemesi üzerine yazılı açıklama yayımladı.

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği yayımladığı açıklamada şunları kaydetti:

“Sayın Kosmidu, azınlık okullarının kapatılmadığını geçici olarak işleyişlerinin askıya alındığını, öğrenci sayısının artması durumunda bunların tekrar açıldığını vurgulamış, Musaköy ve Palazlı Azınlık ilkokullarını da örnek göstermiştir. Belirtmek isteriz ki, asıl kendisinin bu beyanı yalan ve kamuoyunu yanıltıcı niteliktedir. Çünkü, 2011-2012 eğitim yılı sonunda kapatılan Palazlı Azınlık İlkokulu bir daha hiç açılmamıştır. Yine 2013-2014 eğitim yılı sonunda kapatılmasına karar verilen Musaköy ilkokulu itirazlar üzerine Hasanlar ilkokulunun şubesi olarak açık kalmaya devam etmiş ve 2021-2022 yılı sonunda da tamamen kapatılmıştır. Dolayısıyla, sayın Kosmidu’nun açıklaması maalesef gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu vesileyle sayın Kosmidu’ya sormak isteriz. Azınlık okullarının statüsü devlet okullarının statüsünden farklı mıdır? Değil midir? Eğer farklıysa, hangi yasanın, hangi maddesine dayanarak bu kapatma kararları alınmaktadır?

Bu kararlar alınırken neden encümen heyetleri ve velilerin talepleri hiç dikkate alınmamaktadır? Örneğin kapatılan Hacımustafaköy ilkokulunda öğrenci sayısı 2024-2025 eğitim yılından itibaren 15 olacaktır ve bu konu yazılı beyannamelerle hem Rodop İlköğretim Müdürlüğünün hem de azınlık eğitiminden sorumlu sayın Simeonidis’in bilgisine sunulmuştur. Buna rağmen söz konusu okulun kapatılmasında iyi niyet aranabilir mi?”

Azınlık eğitimiyle ilgili bir kez daha diyalog çağrısı yapılan açıklama, “Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği olarak, ilgili makamları iyi niyete ve diyaloğa davet ediyor ancak iyi niyet ve diyalogla azınlık eğitiminin istenilen seviyeye geleceğini bir kez daha vurguluyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu