Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

SEÇEK Şenlikleri yoğun katılımla gerçekleşti

06/08/2023

SEÇEK Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği’nin düzenlediği “SEÇEK Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri” büyük katılımla gerçekleşti. Türkiye’den Hasan Zeybek, Seçek Başpehlivanı oldu.

6 Ağustos Pazar günü Mehrikoz köyü sahasında düzenlenen kapanış etkinliği Seçek Ağası Mehmet İbrahim’in davullar ve zurnalar eşliğinde etkinlik alanına gelip halkı selamlaması ile başladı. Daha sonra protokol konuşmalarına geçildi.

SEÇEK DERNEĞİ BAŞKANI NECMETTİN KAHYA

Etkinliğin açılış konuşmasını SEÇEK Derneği Başkanı Necmettin Kahya yaptı. Kahya konuşmasına Türkiye’de yaşanan deprem felaketine değinerek başladı. Başkan Kahya, “Ana vatan Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli depremde on binlerce kardeşlerimiz kaybettik. İlerleyen günlerde ülkemiz Yunanistan’da meydana gelen tren kazası ve yangınlarda bir çok vatandaşımızı kaybettik. Yüce Allah’tan vefat edenlere Allah’tan rahmet, geride aile ve yakınlarına da sabırlar diliyorum” dedi.

Seçek etkinliklerinin önemine vurgu yapan Kahya, geçmişte vefat eden Alperenler ve bu davada şehit düşenler için, tüm katılımcıları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Daha sonra başkan Necmettin Kahya konuşmasına dernek çatısı altında yürüttükleri faaliyetleri anlatarak devam etti. Kahya konuşmasında, “Atalarımızdan bizlere miras kalan bu kültürü, yaşatmaya ve bizlerden sonra gelenlere de miras bırakabilmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Son olarak yıllardır bizleri onurlandırarak her zaman destek olan çok kıymetli soydaşlarımıza, bizlere sahip çıkan Mehrikoz köyü halkına, düzenlediğimiz kermeste canla, başla çalışan Büyük Derbent ve Kartunça köyü halkına, kadın kollarımıza, bugün bir araya geldiğimiz bu alanın alt yapısında hizmet sunan Kozlukebir belediyesi başkan ve yöneticilerine, 2023 Seçek Ağası Mehmet İbrahim’e teşekkür ediyorum. Herkese sevgi ve saygılarımı sunarım” görüşlerine yer verdi.

KOZLUKEBİR BELEDİYE BAŞKANI RIDVAN AHMET

Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, “Seçek Derneği yönetimini düzenlediği bu organizasyondan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bizler de belediye olarak üzerimize düşen görevi bugün olduğu gibi geçmişte de bugün de en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu vesileyle başta başkan yardımcılarımız, muhtarlarımız, ekip arkadaşlarımız ve çalışma arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Sizlere de katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SEÇEK AĞASI MEHMET İBRAHİM’İN MESAJI

2023 Seçek Ağası Mehmet İbrahim’in mesajı SEÇEK Derneği Başkanı Necmettin Kahya tarafından okundu. Ağa Mehmet İbrahim mesajında, “Hepinize hoş geldiniz diyorum. Bu asırlardır devam eden geleneğimizin unutulmadığını ve hepimizin desteğiyle hala bugünlere gelen, bizler bunu ayakta ve elimizde tutabildiğimiz için Allah-u Teala adına hepinizden duacıyım. Önümüzdeki sene de birbirimizi bir nefes kadar yakın mesafede burada görüşür ve etkinliğimizi sürdürmeye devam ederiz. Allah’ın duası daima yanınızda olsun” ifadelerine yer verdi.

DANIŞMA KURULU BAŞKANI VE GÜMÜLCİNE MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında Seçek Derneği yönetimini ve Seçek Ağası Mehmet İbrahim’i tebrik etti. Müftü Şerif, “Bu gün burada kutlamış olduğumuz bu etkinlik sadece bir etkinlik değil, dini motiflerle dolu geçmişi 700 yıl önceye dayanan bir etkinliktir. Türkler Orta Asya’dan çıktıkları zaman Anadolu’ya doğru yürürken daha Orta Asya’da 800’li yıllarda yeni yeni İslamiyet ile tanışmaya başlamışlardı. Ahmet Yesevi hazretleri Türklerin İslam olmasına yardım eden veya selam olan en büyük alim ve din adamı idi. Ahmet Yesevi hazretlerinin bulunduğu bölgede Horasan civarında yetiştirdiği öğrenciler, Batıya doğru hareket edip, Batıda İslamiyeti anlatmaya başlamışlardır. Bunlar Mevlana Celalettin Rumi, Hacı Bektaşı Veli ve Yunus Emre hazretleridir ki, İslamiyeti Anadolu’ya oradan Balkanlara taşımışlardır” diye konuştu.

Son olarak bu etkinliklerin, bölge insanlarının etkinliği olduğunu söyleyen müftü Şerif, “Bu etkinliklerin hepsinin temelinde İslamiyet ve Müslümanlık yatar. Bundan dolayı bu geleneği devam ettiren, bu gün de el veren, gönül veren tüm kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Bu güzel etkinliğin devamı için ve bundan sonra da devam etmesi için arzu ve talep ediyorum. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” görüşlerine yer verdi.

Etkinlikler kapsamında İskeçe Türk Birliği Halk Oyunları Ekibi ve Gümülcine Türk Gençler Birliği Halk Oyunları sahne aldı.

Daha sonra ise geleneksel yağlı güreş müsabakalarının finallerine geçildi. Yağlı güreş müsabakalarında Yunanistan, Türkiye, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’dan sporcular ter döktü. Kıyasıya geçen güreşler sonrasında 2023 Seçek Başpehlivanı Türkiye’den Hasan Zeybek oldu.

Sonuçlar şöyle:

PAŞPEHLİVANLIK
1- Hasan Zeybek – Türkiye
2- Emin Öztürk – Türkiye
3- İvanko Nançev – Bulgaristan
4- İsmail Keskin – Türkiye
BAŞ ALTI
1- İsmet Karabulut – Türkiye
2- Zeki Balta – Türkiye
3- Basri Yusufi – Kuzey Makedonya
4- Can Nazifov – Kuzey Makedonya

Etkinliğe; Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan Muavin Konsolos Barış Çulha, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, Rodop SİRİZA Milletvekili Özgür Ferhat, Doğu Makedonya – Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Aydın Ahmet, BAKEŞ Başkanı Hüseyin Bostancı, Eyalet Başkan Danışmanı Cihan İmamoğlu, Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti meclis üyesi adayları, belediye başkan adayları ve meclis üyesi adayları ile diğer azınlık kurum ve kuruluş temsilcilerinin yanı sıra binlerce soydaş katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu