Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

İnsan hakları örgütlerinden, Yunanistan’a göçmen faciası için “bağımsız” soruşturma çağrısı

03/08/2023

İnsan hakları örgütleri, Yunanistan açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması nedeniyle 82 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği, 500’e yakın kişinin kaybolduğu facianın “bağımsız ve tarafsız” şekilde soruşturulması gerektiğini bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü, Akdeniz’de Yunanistan açıklarında haziranda göçmenleri taşıyan teknenin batması nedeniyle 82 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği, 500’e yakın kişinin kaybolduğu facianın “bağımsız ve tarafsız” şekilde soruşturulması gerektiğini bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü, Yunanistan açıklarında haziranda yaşanan göçmen faciasına ilişkin ortak açıklama yayımladı.

Açıklamada, Yunan sahil güvenliği ve hayatta kalanların ifadelerindeki “çelişki” nedeniyle duyulan endişelere işaret edilerek faciaya ilişkin “etkili, bağımsız ve tarafsız bir soruşturmaya acilen ihtiyaç duyulduğu” belirtildi.

Enkazla ilgili “eksiksiz ve güvenilir” bir soruşturmanın, teknenin batmasının nedenlerine ve kurtarma çabalarındaki gecikmelere veya eksikliklere ilişkin sorumlulukları netleştirmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülebilmesi için hayatta kalanların güvenliklerinin sağlanıp ifadelerinin alınması gerektiği aktarıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü’nden bir heyetin kazaya ilişkin Yunanistan’a yaptığı ziyaretin anımsatıldığı açıklamada, burada görüşülen kurbanların, “Yunan Sahil Güvenlik gemisinin, bağladığı halatın teknenin sallanmasına ve ardından alabora olmasına neden olduğuna” dair ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, görüşülen kişilerin “sürekli olarak kurtarılmayı talep ettiklerine ve teknedeki diğer kişilerin, alabora olmadan saatler önce uydu telefonu aracılığıyla kurtarılmayı istediklerine tanık olduklarına” dair ifadeleri aktarıldı.

“Yunan yetkilileri, sorumlulardan hesap sormalıdır”

İnsan Hakları İzleme Örgütü Avrupa ve Orta Asya Bölgesinden Sorumlu Müdür Yardımcısı Judith Sunderland, olayla ilgili olarak hayatta kalanlar ile yetkililerin anlattıkları arasında kaygı verici farklar olduğunu vurguladı.

Sunderland, “Yunan yetkilileri, hayatta kalanlar ve kurbanların ailelerine gerçeği ve adaleti sağlamak için uluslararası toplumun desteği ve incelemesiyle şeffaf bir soruşturma yapılmasını sağlamalı ve sorumlulardan hesap sormalıdır.” ifadesini kullandı.

Heyet, gemi kazasına ilişkin devam eden soruşturma kapsamında, 4-13 Temmuz tarihlerinde Yunanistan’ı ziyaret etmişti.

Kazadan kurtulan 19 kişi ile kayıp olan 4 kişinin akrabası, sivil toplum örgütleri, BM ve uluslararası kurum ve kuruluşların yan sıra Yunan Sahil Güvenlik ve polisi yetkilileriyle görüşülmüştü.

Foto: Anadolu Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu