Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Ozan Ahmetoğlu: “Çifte standart tüm azametiyle karşımızda!”

02/08/2023

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Batı Trakya’daki Türk azınlık okullarının kapatılma kararına ilişkin, “Çifte standart tüm azametiyle karşımızda” sözleriyle tepki gösterdi.

Ozan Ahmetoğlu konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan’ın bir taraftan öğrenci azlığı bahanesiyle Batı Trakya’daki Türk azınlık okullarını kapattığını, diğer yandan öğrenci fazlalığı nedeniyle bina sorunu yaşayan İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nin bina sorununu çözüme kavuşturmayı reddettiğini belirtti.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Yunanistan, bir taraftan öğrenci azlığı bahanesiyle Batı Trakya’daki Türk azınlık okullarını kapatırken, diğer yandan öğrenci fazlalığı nedeniyle bina sorunu yaşayan İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nin bina sorununu çözüme kavuşturmayı reddediyor ve Türk azınlık öğrencilerini (sabah ve öğleden sonra olmak üzere) vardiyalı eğitime mahkum ediyor!

Peki amaç ne? Amaç tabii ki vardiyalı eğitimden şikayet eden öğrencilerin Türk azınlık okulunu tercih etmekten vazgeçmelerini sağlamak!

Bir taraftan öğrencisi az olan okullar kapatılıyor, diğer yandan öğrencisi çok olan okulun bina sorunu çözümsüz bırakılarak, Türk çocukları bölgede başka bir örneği olmayan vardiyalı eğitime mahkum ediliyor.

Batı Trakya’daki Türk azınlık okullarının öğrencisi az olunca sorun, çok olunda yine sorun!

Çifte standart tüm azametiyle karşımızda!…

Foto1: Öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan Gümülcine’ye bağlı Ayazma Türk Azınlık İlkokulu

Foto2: Okul binası sorunu çözüme kavuşturulmadığı için öğrencilerin vardiyalı eğitime mahkum edildiği İskeçe Azınlık Ortaokulu – Lisesi.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu