Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Dr. Sadık Ahmet Anıtı İzmit’te açıldı

31/07/2023

Türkiye’de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Dr. Sadık Ahmet Anıtı düzenlenen törenle İzmit Doğu Kışla Parkı’nda açıldı.

Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet, Kocaeli’de unutulmuyor. Bu kapsamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesinin öncülüğünde düzenlenen etkinlikte, Doğu Kışla Parkı’na inşa edilen Dr. Sadık Ahmet Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Yunanistan’da Batı Trakya Türklerinin hakları için verdiği mücadeleyle tanınan

Dr. Sadık Ahmet’in hatırasını yaşatmak için Büyükşehir tarafından inşa edilen anıtın açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyüakın, Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, kızı Funda Sadık Ahmet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi Başkanı Yüksel Öztürk, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Ali Korkmaz, parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“DR. SADIK AHMET BİR KAHRAMANDIR”

Dr. Sadık Ahmet’in anısını Kocaeli’de yaşattıklarını ifade eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Daha önce İzmit Outlet Center ve 41 Burda AVM’lerin arasında inşa edilen yaya üstgeçidine “Dr. Sadık Ahmet Üstgeçidi” ismini vermiştik. Bu kez de hatırasını yaşatmak için anıt inşa ettik. Büyük milletler kahramanlarını anıtlarla yaşatmayı bilen milletlerdir. Çünkü aslolan dava ve duruştur.  Aslolan o davanın ve duruşun unutulmamadan devam etmesidir. Aksi takdirde davanızı ve duruşunuzu unutursanız tarihinizi de unutmuş olursunuz. Şeyh Edebali Hazretleri, ‘Geçmişi olmayanın geleceği olmaz der’. Geçmişi olmayan zaten millet olmaz. Millet olabilmeniz için geçmiş ile bağınızın çok sağlam bir şekilde devam etmesi lazım. Geçmiş ile bağımızı kuran en önemli unsurlardan biri ise tarihimize hizmet etmiş olan kahramanlarımızın anılarının yaşatılmasıdır. Dr. Sadık Ahmet hiç şüphemiz bu kahramanlardan bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

“AZİZ HATIRASINA SAHİP ÇIKALIM”

Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türklerinin hakları için önemli mücadeleler verdiğini belirten Başkan Büyükakın, “Batı Trakya’da bırakın Türk’üm demeyi Türk ismini anmanın zor olduğu bir zamanda o Türk’üm diyordu. Şimdi anıtta yazıyor, ‘Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum’ Beni kaç kere hapse götürürlerse götürsünler ben Türk’üm demeye gururla devam edeceğim diyordu. Onun cesur duruşu sayesinde o dava devam ediyor. Dr. Sadık Ahmet’e saygı ve muhabbetle bağlı olan herkesin onun ailesine de aynı saygıyı göstermesi lazım. Bu milletin her ferdi Dr. Sadık Ahmet’in hatırasına sahip çıkacaktır. Bu vesile ile aramızdan ayrılışının 28. yıldönümünde kendisini saygıyla rahmetle anıyor, aziz hatırasına ve davasına sahip çıkacağımı bir kez daha ifade ediyorum” dedi.

IŞIK AHMET’TEN BÜYÜKAKIN’A ANIT TEŞEKKÜRÜ

Batı Trakya Türklerinin savunucusu Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet yaptığı konuşmada, “28 yıl sonra tekrar ondan bahsedilmesi ve her an gündemde olması bizim için çok gurur verici bir olay” dedi. Işık sözlerinin devamında, “Benim için anlamlı bir gün. 28 yıl sonra tekrar soyadını taşıdığım ve liderimin adının burada da anılması çok önemli. Bir insan adından en son anıldığı zaman ölüyormuş. Herkesin ona duyduğu saygıyı görüyorum. Onunla 17 yıldır bu mücadelenin içerisindeydim. Hayatta kalsaydı yapacağı çok işler vardı. Yunanistan’daki olaylar halen devam ediyor. Yunan devleti en son 9 Türk okulumuzu kapattı.  Türkiye büyük bir devlet. Burada hoşgörü var. Ama onlar Türkiye’de olan her olumsuzlukta ya da Batı Trakya’da sesimiz çıkınca anında müdahale ediyor. Batı Trakya Türkleri olarak oradaki davamız devam ediyor. Sadık Ahmet’i kaybetmiş olabiliriz ama onun yolunda ilerlemeye devam ediyoruz. Batı Trakya’da Lozan Barış Antlaşması ile korunma himayesi altına alınan Türkler yaşamaya devam edecek. Balkanlara verilen desteği hissediyoruz. Bundan sonra da Batı Trakya ve Türkiye’de yaşayan soydaşlarımız ile bu mücadeleye sizlerin de katkısıyla devam edeceğiz. Tahir başkanımıza Dr. Sadık Ahmet’in ismini yaşattığı için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“BÜYÜK LİDERLER HER TOPLUMA NASİP OLMAZ”

Dr. Sadık Ahmet’in büyük bir toplum önderi olduğunu belirten Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük ise, “Büyük liderler her topluma nasip olmaz. Ne mutlu bizlere ki, Dr. Sadık Ahmet gibi bir lider bizim içimizden çıktı. Batı Trakya Türk gençlerine teşekkür etmek istiyorum. Bu kutlu davada devraldıkları bayrağı daima ileriye ve güzel günlere taşıyorlar. Anıtın meydana getirilmesinde emeği olan herkese ve özellikle de Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyakakın ve İzmit Şube Başkanım Yüksel Öztürk’e teşekkür ediyorum” dedi. Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi Başkanı Yüksel Öztürk de, “Dr. Sadık Ahmet adını Türk tarihine altın harflerle yazdırmış aziz ve necip milletimizin gönlünde derin bir sevgi ve saygı kazanmış büyük bir kahramandır” dedi.

ANIT TÖRENLE AÇILDI

Konuşmaların ardından Dr. Sadık Ahmet Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Karanfillerin bırakıldığı anıt üzerinde Dr. Sadık Ahmet’in hayatını konu alan bir yazı, bir resmi, Batı Trakya’nın haritası, kendisine ait olan cümleleri ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Batı Trakya Misak-i Milli Sınırları İçindedir” yazısı yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu