Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Rodos Adası’nda olağanüstü hal ilan edildi

26/07/2023

Kavurucu sıcakların etkisi altındaki Yunanistan, başta Rodos Adası olmak üzere günlerdir kontrol altına alınamayan orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Adada olağanüstü ilan edilirken, yangınlar hala kontrol altına alınamıyor.

EVLER ZARAR GÖRDÜ

Yunan basınında yer alan haberlere göre, Ada’nın, Malonas, Vatio ve Genadiyo bölgelerinde alevler tekrar yükselmeye başladı ve yeni tahliyeler yapıldı. Tüm müdahalelere rağmen 9 gün önce başlayan yangın hala kontrol altına alınamazken alevler kuvvetli rüzgarların da etkisiyle şiddetini artırdı. Öte yandan, Korfu Adası’nda başlayan yangın da sürekli yayılmaya devam ederken bölgede dün gece tedbir amaçlı bazı yerleşim birimleri boşaltıldı. Apraos ve Kalamaki bölgelerinde bazı ev ve işletmeler yangından zarar gördü.

KORFU’DA KUNDAKLAMA ŞÜPHESİ

Kuzey Korfu Belediye Başkan Yardımcısı Nikos Muzakitis, Yunan Radyo ve Televizyon Kurumu ERT’ye verdiği demeçte, “bir noktada birden bire alevlerin görülmeye başladığını ve hemen bir arabanın olay yerinden ayrıldığını” öne sürdü. Son günlerde bu tür olayları takip etmek için “alarm durumunda” olduklarını söyleyen Muzakitis, “Kundaklama olabilir.” dedi.

13 GÜNDE 600’DEN FAZLA YANGIN ÇIKTI

Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Vasilis Kikilyas, son 13 günde ülke genelinde 600’den fazla yangın çıktığını söyledi. Yetkililer, Rodos ve Korfu adalarındaki yangınların ülke genelindekilerin en tehlikelileri olduğuna işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu