Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Türkiye, Yunanistan’a yangın söndürme uçakları ve helikopteri gönderdi

22/07/2023

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Tarım ve Orman Bakanlığına ait 2 amfibik yangın söndürme uçağı ve 1 yangın söndürme helikopteri 9 kişilik ekip ile Atina’ya ulaştı.

Uçaklar ve ekip, Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı’ndaki işlemlerin ardından Dekelia Askeri Hava Üssü’ne hareket etti. Türkiye’nin Atina Büyükelçisi, Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakan Yardımcısı ve İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Diplomatik Danışmanı da karşılama törenine katıldı. Amfibik uçaklar ve yerli yangın söndürme helikopteri, Yunanistan’daki orman yangınlarına müdahalede kullanılacak.

Uçaklar ve 9 kişilik ekip Atina Eleftherios Venizelos Havalimanı’ndaki işlemlerin ardından Dekelia Askeri Hava Üssü’ne hareket etti.

Burada düzenlenen karşılama törenine, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes, Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Evangelos Turnas ve İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Diplomatik Danışmanı Dimitris Azemopulos katıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Etkili manevra kabiliyetlerine sahip amfibik uçaklar ile yerli ve milli imkanlarla üretilen yangın söndürme helikopteri, Yunanistan’daki orman yangınlarına müdahalede komşu ülkede kullanılacak.” ifadeleri kullanılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu