Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

“Böyle bir karar ile karşı karşıya kalmak azınlığı bir kez daha hüsrana uğratmaktadır”

20/07/2023

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Eğitim Bakanlığının Batı Trakya’da 9 Türk Azınlık ilkokulunun kapatılması kararına tepki gösterdi.

DEB Partisi Eğitim Bakanlığı’nın bu kararını, “Yakın zamanda gerçekleşmiş olan ülkemizdeki genel seçimler sırasında Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na yönelik tehditkar söylemlerin ve tavırların ardından böyle bir karar ile karşı karşıya kalmak azınlığı bir kez daha hüsrana uğratmaktadır” şeklinde yorumladı.

DEB Partisi’nin açıklaması şöyle:

“Ülkemiz Yunanistan, artık sistematik bir hale getirmiş olduğu azınlık okullarının kaderiyle oynama rolünü hiç hız kesmeden devam ettirmektedir. Eğitim bakanlığının kararınca, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında tamı tamına dokuz azınlık okulu bundan itibaren eğitim hayatına son vermek durumunda kalacaktır. Söz konusu karara göre Rodop İlinde Yahyabeyli (Amaranta), Hacımustafaköy (Amfia), Değirmendere (Darmeni), Gerdeme (Kato Kardamos), Orta Kışla (Porpi), Sasallı (Salpi), Baraklı (Stilarion) köylerimizin azınlık ilkokulları İskeçe İlinde ise Salıncak (Eora) ve Mizanlı (Palio Zigo) köylerimizin azınlık okullarının kapısına kilit vurulacaktır!

Yakın zamanda gerçekleşmiş olan ülkemizdeki genel seçimler sırasında Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na yönelik tehditkar söylemlerin ve tavırların ardından böyle bir karar ile karşı karşıya kalmak azınlığı bir kez daha hüsrana uğratmaktadır.

Bizlere her fırsatta azınlık aleyhtarı açıklamalarında Lozan Antlaşmasından dem vuran bazı yetkililerin, işbu antlaşmayı sadece işlerinde geldiğinde hatırlamaları akıllara “hep aynı terane” sözünü getirmektedir. Azınlığın söz hakkı olmadığı bir azınlık eğitimi ne kadar anti-demokratik ve ne kadar Lozan Antlaşmasından uzak bir tutumla karşı karşıya olduğumuzun en bariz kanıtıdır.

Söz konusu kararı kınamakla beraber, bu yanlıştan bir an evvel dönüleceğini ümit etmekteyiz. Azınlığın birincil taleplerinden biri olan eğitim hakkının elinden alınmasını kabul etme gibi bir gaflete asla düşmeyeceğiz! Bu bağlamda bütün mağdur olmuş azınlık fertleri adına sesimizi hep duyurmaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu