Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğinde, 15 Temmuz etkinliği

15/07/2023

Türkiye’nin dış temsilciliklerinde, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Türkiye’nin Atina Büyükelçiliğinde düzenlenen törende Atina Büyükelçisi Çağatay Erciyes bir konuşma yaptı.

“Hepimizin hatıralarında canlı olduğu üzere 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemiz hain bir terör saldırısına maruz kaldı.” diyen Erciyes şunları söyledi:

“Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan FETÖ mensupları, anayasal düzenimizi, devletimizi, demokrasimizi ve bağımsızlığımızı hedef alan hain ve sinsi bir darbe teşebbüsünde bulundu. Bunu yaparken gözü dönmüş ve beyinleri yıkanmış darbeciler, kendi vatandaşına kurşun sıkmakta ve milli irademizin sembolü olan TBMM’yi bombalamakta dahi beis görmedi ancak hevesleri kursaklarında kaldı. Bu hain darbe girişimi, aziz milletimizin ve kahraman güvenlik güçlerimizin, dünyada eşi benzeri görülmemiş cesareti ve direnci ile bertaraf edildi.”

Erciyes, FETÖ’nün sadece Türkiye için değil faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için ciddi bir güvelik tehdidi oluşturduğunu vurgulayarak, “Aynı ittifakın mensubu olduğumuz Yunanistan’ın FETÖ, PKK, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelede, iyi komşuluk ve ittifak dayanışmasına uygun olarak üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Büyükelçi Erciyes, “O gece kahramanca verilen bu mücadele, demokrasinin zaferidir. Milli birliğimizin sembolüdür.” ifadesini kullandı.

Bu yıl düzenlenen anma törenlerinin temasının “Türkiye Yüzyılı’nın Kahramanları” olduğuna dikkat çeken Erciyes, 15 Temmuz şehitlerinin ve gazilerinin yeni “Türkiye Yüzyılı’nın da kahramanları olduğunu dile getirdi.

Anma töreni kapsamında Büyükelçilik binasında, 15 Temmuz demokrasi mücadelesini yansıtan fotoğraflardan oluşan sergi düzenlendi ve Türk vatandaşları ile Yunan basın mensuplarının ziyaretine açıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu