Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Kozlardere’de gelenek devam etti

09/07/2023

Rodop ili Yassıköy Belediyesi’ne bağlı Kozlardere köyünde düzenlenen geleneksel Kurban Mevlidi (Küplü Kurbanı) bu yıl 9 Temmuz Pazar günü gerçekleştirildi.

Kozlardere köyü halkı tarafından düzenlenen geleneksel Küplü Kurbanı’na köy halkının yanı sıra çok sayıda soydaş katıldı.

Etkinlik, Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Daha sonra din görevlileri tarafından Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu.

Mevlid-i Şerif’in duasını Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan müftü Şerif, Küplü Kurbanı etkinliğine ve bu etkinliğin asırlardır yaşatılmasının önemine dikkat çekti.

Etkinliğe Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif, SİRİZA Partisi Rodop Milletvekili Özgür Ferhat, Doğu Makedonya ve Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Ahmet İbram,Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Sadık Sadık, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Sedat Hasan, Batı Trakya Kültür ve Eğitim Şirketi Başkanı Hüseyin Bostancı,  DEB Partisi Gençlik Kolları Başkanı Burak Adil, , DMTE Başkan Danışmanı Cihan İmamoğlu, eyalet meclis üyesi adayları Avukat İlhan Mehmet, Veteriner Hekim İsmail Molla Ali Mehmet, Dr. Ahmet Kasap, Kaan Mümin, Dr. İsmet Kadı, Mimar Sonnur Halil, Yassikoy Belediye Başkanı ve Adayı Mümin Mümin, başkan yardımcıları Hakan Mehmet, Latif Halil, meclis üyeleri, Yassıköy Belediye Başkan Adayı Avukat Caner İmam ve ekibinde yer alan bazı adaylar ve diğer belediye başkan adayı Mehmet Mehmet, Gümülcine Belediyesi’nden meclsi üyeleri Mesut Mehmet, Hasan Hasan ve meclis üyesi adaylarından Mert Mahmut ve Mehmet İsmail, Yassıköy Belediyesi’nin meclis üyeleri ve çok sayıda soydaş katıldı.

Geleneksel Kozlardere “Küplü Kurbanı”na katılan soydaşlara köy halkı tarafından etli pilav ve ayran ikram edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu