Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Mehmet Hilmi, vefatının 92. yıldönümünde kabri başında anıldı

27/06/2023

İskeçe Türk Birliği (İTB) kurucularından, Gazeteci – Öğretmen Mehmet Hilmi 92. ölüm yıldönümünde İskeçe Aşağımahalle Mezarlığındaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. İskeçe Türk Birliği tarafından her yıl düzenlenen anma törenine dernek yöneticileri ile azınlık temsilcileri katıldı.

Yağmurlu bir havada yapılan tören, İsmet Tüccar’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başladı ve İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa’nın yaptığı dua ile devam etti.

Ardından, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Mehmet Hilmi’nin hayatı ve Batı Trakya Türklerine olan değerli hizmetleri hakkında bilgiler verdi. Ahmetoğlu, “Çok genç yaşta vefat etmiş olmasına rağmen yaptığı hizmetler bugün dahi Batı Trakya Türk Azınlığı’na katkı sağlayan önemli işlere imza atmış Mehmet Hilmi’nin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, onu rahmetle anıyoruz. 92 yıldır düzenli olarak kabri başında anılan bir insan. Mehmet Hilmi, İskeçe Türk Birliği’nin yanı sıra Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin kuruluşuna öncülük eden ekibin arasında yer alan, İskeçe’deki tütün işçilerinin örgütlenmesinde yer alan, işçi sendikası adına gazete çıkartan, Batı Trakya’daki ilk Türkçe gazeteyi çıkartan, aynı zamanda bir öğretmen olarak Batı Trakya Türklerine hizmetlerde bulunan bir şahsiyet. Bu kısa ömrüne hapis cezaları ve sürgünleri sığdıran büyük bir mücadele insanı. Kendisini bir kez daha rahmetle, minnetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun.” diye konuştu.

Daha sonra ise DEB Partisi Gençlik Kolları Başkanı Burak Adil, Mustafçova Belediyesi eski başkanları ve başkan adayları Mücahit Dükkancı ve Cemil Kabza, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Hüseyin Baltacı, İskeçe PASOK Milletvekili Burhan Baran ve İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda Mehmet Hilmi’nin Batı Trakya Türk Toplumuna yaptığı hizmetlere ve mücadeleci kişiliğine vurgu yapıldı.Konuşmalarda, günümüz koşullarında da o dönem verilen mücadeleleye benzer mücadelenin devam ettiği ifade edildi.

İTB Başkanı Ozan Ahmetoğlu törene katılan herkese teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu