Ana SayfaBatı Trakya HaberHaberler

Rodop ve İskeçe illerinde milletvekilleri belli oldu

26/06/2023

25 Haziran Pazar günü yapılan milletvekili genel seçimlerinde Batı Trakya’dan 4 Türk aday parlamentoya girdi. Yeni Demokrasi Partisi seçim yarışını önde götürürken, Rodop ilinde SİRİZA Partisinden Özgür Ferhat, PASOK Partisinden İlhan Ahmet seçildi. İskeçe ilinde ise SİRİZA’dan Hüseyin Zeybek ve PASOK’tan Burhan Baran parlamentoya girdi.

İlk sonuçlara göre, son dört yıldır tek başına iktidarda olan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi Partisi seçim yarışını önde götürürken, oyların yüzde 97’si sayıldı.

Rodop ilinde en çok oyu alan SİRİZA Partisinden Özgür Ferhat yeniden milletvekili seçildi. SİRİZA Partisi Rodop ilinde yüzde 33,80 oy oranıyla birinci parti oldu.

Rodop ilinde yüzde 28,65 oy oranıyla ikinci gelen Yeni Demokrasi Partisinden Evripidis Stilyanidis yeniden milletvekili seçildi. Yüzde 19,20 oranında oy alan PASOK Partisinden de geçen yıl Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulundan ihraç edilen İlhan Ahmet seçildi.

İskeçe ilinde de sonuç değişmedi. İskeçe’de birinci olan Yeni Demokrasi Partisinden Spiros Çilingiris milletvekili seçildi.

İskeçe’de SİRİZA Partisi az farkla ikinci oldu. SİRİZA’da Hüseyin Zeybek yeniden milletvekili seçildi.

İskeçe’de üçüncü gelen PASOK’tan Burhan Baran yeniden milletvekili seçildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu